Yellen: ABD ekonomisi çok iyi performans gösteriyor

featured

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD ekonomisinin çok iyi performans gösterdiğini ve Biden yönetiminin Çin’in aşırı endüstriyel kapasitesinden kaynaklanan tehditlere yanıt vermek için tüm seçenekleri açık tuttuğunu söyledi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen Perşembe günü Reuters’a yaptığı açıklamada, ABD ekonomik büyümesinin muhtemelen ilk çeyrek üretimine ilişkin beklenenden zayıf verilerin önerdiğinden daha güçlü olduğunu belirtti.

Yellen, ABD’nin ilk çeyrek GSYİH büyümesinin, daha fazla veri geldikten sonra daha yüksek revize edilebileceğini ve bir dizi “tuhaf” faktörün ekonomiyi neredeyse iki yılın en zayıf seviyesinde tutmasının ardından enflasyonun daha normal seviyelere ineceğini açıkladı.

Ticaret Bakanlığı’nın ABD’nin gayri safi yurt içi hasılasının geçen çeyrekte yıllık bazda yüzde 1,6 oranında büyüdüğünü gösteren raporuna yanıt veren Yellen, “ABD ekonomisi çok ama çok iyi performans göstermeye devam ediyor” dedi.

Öte yandan Yellen, ABD’nin dondurulan Rus varlıklarından elde edilen 300 milyar dolarlık faiz kazancının Ukrayna’ya yardım için kullanılması yönündeki önerisinin G7 müttefiklerinden geniş destek alabileceğini de söyledi. Yellen ayrıca, Biden yönetiminin Çin’in aşırı endüstriyel kapasitesinden kaynaklanan tehditlere yanıt vermek için tüm seçenekleri açık tuttuğunu belirtti.

 

Kaynak: Bloomberght.com

Yellen: ABD ekonomisi çok iyi performans gösteriyor

Yorumlar kapalı.