Wall Street açılışı yaklaşırken ABD vadeli endeksleri geriliyorlar

featured

ABD hisse senetleri, yatırımcıların dün açıklanan ISM verileri sonrasında, ABD ekonomisindeki şaşırtıcı direncin çatlaklar göstermeye başlayabileceğine dair işaretleri değerlendirmesiyle bugün erken saatlerde düşüşe geçti.

S&P 500 ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq 100 vadeli endeksleri sırasıyla yüzde 0,55 ve yüzde 0,51 düştü. Dow Jones Sanayi Endeksi vadeli işlemlerde %0,5 geriledi.

Nvidia, Apple, Alphabet ve Meta gibi megacap hisseleri piyasa öncesi işlemlerde %0,3 ile %0,9 arasında düşüş gösterdi.

Yatırımcılar faiz oranlarının izleyeceği yol konusunda bir ikilemle karşı karşıya kalırken, hisse senetleri ayakları üzerinde durmakta zorlanıyor. Son dönemde açıklanan zayıf veriler Wall Street stratejistlerinin ekonomik büyümeye ilişkin iyimserliklerini azaltmalarına neden oldu ve bu da faiz indirimlerini destekliyor. Ancak Fed yetkilileri, enflasyonun yeterince soğumasını bekledikleri ve bu zamanın ne zaman geleceği belli olmadığı için yakın zamanda bir faiz indirimi beklememeleri konusunda uyarıda bulunuyorlar.

CME’nin FedWatch aracına göre yatırımcılar, ISM verileri açıklanmadan önce yaklaşık %53 ve geçen hafta %50’nin altında olan Fed’in Eylül ayında faiz indirimine gitme ihtimalini şu anda yaklaşık %62 olarak fiyatlıyor.

Bugün açıklanacak JOLTs istihdam verileri ekonominin gidişatına ilişkin daha fazla ipucu verirken, fabrika ve dayanıklı tüketim malları siparişleri de gündemde olacak. Düşüş göstermesi beklenen işgücü piyasası güncellemesi, haftanın en önemli verisi olan Cuma günkü önemli Mayıs ayı istihdam raporunun habercisi niteliğinde.

Kaynak: Foreks

Wall Street açılışı yaklaşırken ABD vadeli endeksleri geriliyorlar

Yorumlar kapalı.