Türkiye’deki Alman şirketlerinin değeri 24 milyar dolar oldu

featured

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu, Almanya’nın Türkiye ile tarihsel olarak yakın ilişkiler kuran bir ülke olduğunu belirterek, “Son 20 yılda Almanya merkezli şirketlerin 12 milyar doların üzerinde Türkiye’ye yatırım yaptığından bahsediyoruz. Bu yatırımların stok değeri 24 milyar dolara ulaşmış durumda.” dedi.

Dağlıoğlu, Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği’nde “Bir Yatırım Destinasyonu Olarak Türkiye” temasıyla düzenlenen Türkiye-Almanya Yatırım Konferansı’nda soruları yanıtladı.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi olarak Almanya’da Türkiye’nin uluslararası yatırımcılar için bir yatırım destinasyonu olarak tanıtılmasının öncelikli hedefleri olduğunu belirten Dağlıoğlu, Türkiye-Almanya Yatırım Konferansı’nı da Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeir’in nisan sonunda Türkiye’yi ziyareti sonrası uluslararası yatırımcıların ilgisi Türkiye üzerindeyken düzenlediklerini söyledi.

Dağlıoğlu, “Türkiye ile Almanya arasında yaklaşık 50 milyar dolarlık bir ticaret hacminden bahsediyoruz ve aslında önümüzdeki yıllarda bu hacmin çok hızlı bir şekilde büyüyebileceğini öngörüyoruz. Herkes bu konuda bir mutabakata ulaşmış durumda. Ticaretten sonra yatırım gelir. Bu yatırım ilişkilerinin hızla büyüyebileceğini öngörüyoruz.” diye konuştu.

Almanya’nın Türkiye’deki en önemli yatırımcı ülkelerden biri olduğunu dile getiren Dağlıoğlu, bazı Almanya merkezli şirketlerin Türkiye’de 100 yıldan fazla faaliyet gösterdiğine dikkati çekti.

Burak Dağlıoğlu, Almanya’nın Türkiye ile tarihsel olarak yakın ilişkiler kurduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:

Son 20 yılda da Almanya merkezli şirketlerin 12 milyar doların üzerinde Türkiye’ye yatırım yaptığından bahsediyoruz. Bu yatırımların stok değeri 24 milyar dolara ulaşmış durumda. Alman şirketlerinin Türkiye’de büyümeye devam ettiklerini, kazandıklarını Türkiye’ye yatırarak inorganik veya organik olarak büyümeye devam ettiğini görüyoruz. Bunların hepsi çok kıymetli göstergeler aslında. O yüzden Almanya’dan daha fazla yatırım çekme potansiyelimiz olduğunu biliyoruz. Bu açıdan Almanya’da sahada olmak bizim için çok önemli. Mesai arkadaşlarımızla beraber Almanya’da şirketlere de ulaşarak, Türkiye’yi ve güncel gündemleri onlara anlatmaya gayret ediyoruz.

Kaynak: Ekonomim

Türkiye’deki Alman şirketlerinin değeri 24 milyar dolar oldu

Yorumlar kapalı.