Türk-İş’ten ‘tek zam’ çıkışı: “Önce enflasyonu durdursunlar…”

featured

Asgari ücrete yılda tek zam yapılmasını gerçekçi bulmadıklarını söyleyen Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, “Enflasyonu durdursunlar; ete, süte, kiraya zam gelmesin. Asgari ücreti konuşmanın da bir anlamı kalmaz o zaman” dedi.

CHP’nin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşcıer ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Türk- İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ı ziyaret etti.

Türk-İş’in internet sitesinde yer alan açıklamaya göre Türk-İş Yönetim Kurulu üyelerinin de yer aldığı ziyarette, çalışma hayatı ve yaşanan gelişmeler hakkında karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu.

Türk-İş Genel Merkezi’ndeki görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Genel Başkan Ergün Atalay, şu ifadeleri kullandı.

‘Enflasyonu durdursunlar’
Asgari Ücret hakkında konuşan Atalay, “Ülkedeki çalışma şartları ortada, ücret ortada, marketlerde, pazarda fiyatlar ortada. Bu pazartesi günü asgari ücret görüşmeleri başlayacak. Bizi ilk defa komisyonda 4 asgari ücretli işçi temsil edecek. Biri Çorum’dan enerji işçisi, bir tanesi Cankurtar’dan kar temizlemeden karayolu işçisi, bir kızımız AVM işçisi, Adana’dan da bir kızımız da sağlık işçisi olarak komisyonda yer alacak” dedi.

Türkiye’deki tüm asgari ücretliler adına masada onların olacağını bildiren Atalay, şöyle devam etti:

“Komisyon Başkanı da Ramazan Ağar olacak. Pazartesi günü komisyon orada olacak biz de sembolik olarak toplantının başında olacağız ama sürecin tamamını bu arkadaşlarımız yönetecek. Komisyon toplandıktan sonra buraya gelecek, buradaki yönetimle beraber toplantı yapacağız. Sonra ellerindeki bilgileri, belgeleri Türk-İş Başkanlar Kurulu’na sunacağız, ondan sonra nereye vardığımızı anlatacağız” ifadelerini kullandı.

Asgari ücretle ilgili kamuoyunda konuşulan hiç bir rakamın gerçeği yansıtmadığını ifade eden Atalay, “Enflasyonu durdursunlar; ete, süte, kiraya zam gelmesin. Asgari ücreti konuşmanın da bir anlamı yok o zaman. Sen zammı ver, ertesi gün zam getir fiyatlara! Bu sürdürülebilir bir iş değil” diye konuştu.

Türk-İş’ten ‘tek zam’ çıkışı: “Önce enflasyonu durdursunlar…”

Yorumlar kapalı.