Ticaret Bakanı Bolat: KKTC’ye yatırımlarımızı genişletmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz

featured

Çalışma ziyareti için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) bulunan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, 360 milyon dolarlık yatırımı yeterli bulmadığını belirterek “KKTC’ye yatırımlarımızı genişletmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

Beraberindeki Bakan Yardımcıları, Bakanlık bürokratları ve 150 kişilik iş insanı heyeti ile Türkiye-KKTC 12. Ortak Komite Toplantısı’na katılan Ticaret Bakanı Bolat, toplantının ardından KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu ile “Ortak Komite Mutabakat Zaptı”, iki ülke arasında İşbirliği Protokolü ve “KKTC’ye İthal Edilen Ürünlerin Denetimi Konusunda İşbirliği Protokolü”nü imzaladı.

İmza töreninin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Bolat, Türkiye’nin KKTC’deki 360 milyon dolarlık yatırımlarını yeterli bulmadığını belirterek “KKTC’ye yatırımlarımızı genişletmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” diye konuştu.

Türkiye ile KKTC arasındaki ticaret hacminin 2,5 milyar dolara ulaştığını belirten Bolat, ticaret hacmini gelecek yıllarda artırmanın yanı sıra KKTC’nin bu ticaretten aldığı payı genişletmenin, asıl amaçlarından biri olduğunu kaydetti.

Bolat, Türkiye’nin KKTC’nin bağımsızlığına önem verdiğini vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti:

Bunun yanı sıra kendi haklarımızı savunurken gösterdiğimiz çabayı, KKTC için de göstermekten çekinmiyoruz. Bu minvalde, KKTC’ye karşı uygulanan uluslararası kısıtlamaların ekonomi üzerindeki etkilerini gidermeye yönelik katkılarımız her zaman olduğu gibi devam edecektir. Bu yolda, amaç birliği yaptığımız Kıbrıslı Türk kardeşlerimizle hareket edecek, geçmişte olduğu gibi gelecekte de her koşulda Kıbrıs Türk halkının yanında olacağız.

Ticaret Bakanı Bolat: KKTC’ye yatırımlarımızı genişletmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz

Yorumlar kapalı.