Ticaret Bakanı Bolat: 2023’te Kosova ile ticaret hacmimiz 785 milyon dolara ulaştı

featured

Ticaret Bakanı Bolat, 2023’te Kosova ile ticaret hacminin 785 milyon dolara ulaştığını belirterek, “2024 yılının sonuna kadar 1 milyar dolar seviyesine ulaşacağımıza inanıyorum.” dedi.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, DEİK Genel Merkezi’nde düzenlenen Türkiye-Kosova İş Forumu’ndaki konuşmasında, Türkiye ve Kosova arasında bugüne kadarki ilk ekonomi forumunun düzenlendiğine işaret etti.

Türkiye ekonomisinin büyümesini sürdürdüğünü, ihracatın bu büyümenin ana motoru olmaya devam ettiğini belirten Bolat, son 20 yılda, mal ihracatının 7 kat artarak, 2023’te 255,4 milyar dolara ulaştığını anımsattı.

Bolat, mal ihracatını 2024’te 260 milyar doların üzerine, 2026’da ise 300 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, şunları kaydetti:

Hizmetler ihracatı açısından, 2023’te 100 milyar dolar seviyesini aştık. Hizmetler ihracatımızı 2024 yılında 110 milyar dolara çıkarmak için çabalarımızı sürdürüyoruz. İhracatımız ve yatırımlarımız açısından, Avrupa ve Balkanlar bölgesi özel bir yere sahiptir. Kosova, bu anlamda, bağımsızlığını ilan ettiği günden bu yana elde ettiği ekonomik gelişme ile Balkanlar bölgesinde önemli bir rol oynamıştır. Kosova’nın son 15 yılda büyük ekonomik atılım içerisinde olması bizleri sevindirmektedir. Bağımsızlığını ilan ettiği 2008 yılında Gayri Safi Yurt içi Hasılası (GSYH) 5 milyar dolar iken, 2023’te bu rakamı iki katına çıkararak 10 milyar dolara ulaşmıştır. Benzer şekilde, kişi başına düşen gelir seviyesi 2023 yılında 6 bin dolara çıkarak iki katına ulaşmıştır.

Ayrıca Kosova’nın, 2008’den bu yana pozitif büyüme kaydettiğine işaret eden Bolat, “Bu büyümenin temel nedeninin, Kosova’nın bölgesel işbirliği ve çeşitli uluslararası kuruluşlara üyelikleri sonucu ticaret ağının genişlemesi ve yatırımların artması olduğunu görüyoruz. Bu bağlamda, Kosova 2007’de Orta Avrupa Serbest Ticaret Anlaşması’na (CEFTA), 2009’da Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu’na, 2012’de Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’na ve 2013’te Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası’na üye olmuştur. Diğer taraftan AB ve Türkiye başta olmak üzere serbest ticaret anlaşmaları da bu gelişmelere pozitif katkı sağlamıştır.” diye konuştu.

“Yüzyıllara dayanan tarihi, siyasi ve ekonomik bağlarımız bulunmakta”

Bakan Bolat, Türkiye ile Kosova’nın yüzyıllara dayanan tarihi, siyasi ve ekonomik bağları bulunduğunu, ortak kültür ve derin köklü ilişkilerin, ülkeler arasındaki kardeşlik temellerini oluşturduğunu dile getirdi.

“Türkiye, Kosova’nın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkelerden biridir.” diyen Bolat, şöyle devam etti:

Kosova’nın istikrarını, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü tam olarak destekliyoruz. Kosova’nın istikrarı, Balkanlar’ın istikrarı demektir. Türkiye ve Kosova arasındaki gelişen ticaret ilişkileri de kazan-kazan prensibine uygun olarak her iki ülkeye de katkı sağlamaya devam etmektedir. 2023’te Kosova ile ticaret hacmimiz 785 milyon dolara ulaşmıştır. Yıllar içinde ticaret hacmimizde kazandığımız olumlu ivmenin devam edeceğine, 2024 yılının sonuna kadar 1 milyar dolar seviyesine ulaşacağımıza inanıyorum. Serbest Ticaret Anlaşmamız, bu rakamların artmasında önemli bir etkiye sahiptir. Ticari ilişkilerimizi çeşitlendirir ve bölgesel fırsatlardan faydalanırsak, önümüzdeki yıllarda ticaret rakamlarımızda yeni rekorlara ulaşabiliriz.

Bakan Bolat, Türk şirketlerinin 2023 itibarıyla Kosova’da 429 milyon avro değerinde önemli yatırımcılar olduğunu, şu anda Kosova Merkez Bankası istatistiklerine göre, Türkiye’nin Kosova’da en çok yatırım yapan 6. ülke konumunda olduğunu söyledi.

Diğer taraftan, Kosova’da önemli Türk şirketlerinin havaalanı işletimi ve elektrik dağıtımı alanlarında yatırımlarının olduğunu görmekten memnuniyet duyduklarını vurgulayan Bolat, “Önde gelen Türk finans şirketleri ve bankaları ile sağlık sektöründeki öncü kuruluşlarımız da Kosova’da faaliyet göstermektedir. Amacımız, mevcut yatırımları önümüzdeki dönemde de artırmaktır.” ifadelerini kullandı.

Ticaret Bakanı Bolat: 2023’te Kosova ile ticaret hacmimiz 785 milyon dolara ulaştı

Yorumlar kapalı.