S&P Global, 3 Baltık ülkesinin kredi notlarını düşürdü

featured

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global, üç Baltık devleti olan Estonya, Letonya ve Litvanya’nın kredi notlarını düşürdü.

S&P Global’den yapılan açıklamaya göre, ekonomik, mali ve güvenlik riskleri nedeniyle Estonya’nın yabancı ve yerel para cinsinden uzun dönem kredi notu “AA-“den “A+”ya, kısa dönem notu “A-1+”dan “A-1″e çekildi.

Litvanya ve Litvanya’nın yabancı ve yerel para cinsinden uzun dönem kredi notları “A+”dan “A”ya düşürülürken, kısa dönem notları “A-1” olarak teyit edildi.

Üç ülke için, “Rusya ile Ukrayna arasında uzayan savaşın etkileri ve daha geniş jeopolitik riskler, orta vadede Estonya’nın küçük ve açık ekonomisi üzerinde baskı oluşturacak ve kamu maliyesi, ekonomik büyüme ve dış rekabet gücü üzerinde etki yaratacaktır.” ortak değerlendirmesi yapıldı.

Estonya ekonomisinin 2024’te üst üste üçüncü yıl daralacağı ve iç talebin etkisiyle 2025’ten itibaren toparlanacağı öngörüldü.

Litvanya ekonomisinin 2023’teki %0,3’lük daralmanın ardından bu yıl %2’lik büyümeye geri döneceği tahmin edildi.

Özellikle, daha yüksek savunma harcamalarının önümüzdeki birkaç yıl içinde Letonya’nın bütçe performansı üzerinde ilave baskı oluşturmasının beklendiği belirtildi.

Kredi notlarının düşürülmesinin ardından görünümler “negatif”ten “durağan”a revize edildi.

Kaynak: Foreks

S&P Global, 3 Baltık ülkesinin kredi notlarını düşürdü

Yorumlar kapalı.