Smart Güneş Enerji’den (SMRTG) ihaleyi açıklaması

featured

Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri Araştırma Geliştirme Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş. (SMRTG) Arnavutluk’ta katıldığı ihale sonucunda 2 projede yer alma hakkı elde etmesine ilişkin olarak KAP’a bir açıklama gönderdi.

Şirket tarafından Kamuyu aydınlatma Platformu’na gönderilen açıklama şöyle:

Şirketimiz Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri Ar-Ge Üretim San Tic A.Ş.’nin %31 ve ana ortağımız Smart Holding A.Ş.’nin Bulgaristan’da kurulu Smart Energy Group AD şirketinin %20 ve ve Erseka Solar Park 3 sh.p.k. şirketinin %49 ortağı olduğu konsorsiyum tarafından Arnavutluk Altyapı ve Enerji Bakanlığı tarafından 10.06.2024 tarihinde düzenlenen toplam 300 MW kapasiteli Fotovoltaik Güneş Enerjisi Santrali CfD ihalesi kapsamındaki 40,3 MW ve 20,2 MW güçlerinde olmak üzere 2 proje için teklif verilmiştir.

Konuya ilişkin 10.07.2024 tarihinde yapılan açık ihalede 40,3 MW kapasiteli proje için 53,53 €/MWh ve 20,2 MW kapasiteli diğer proje için 56,28€/MWh birim elektrik satış fiyatı ile toplam 60,5 MW kapasitenin ortağı olduğumuz konsorsiyuma tahsis edildiği açıklanmıştır. MIE (Arnavutluk Altyapı ve Enerji Bakanlığı) tarafından yapılacak resmi bildirimi takiben MIE ile 15 yıl süreli PPA (Enerji Tedarik Sözleşmesi (Devlet Garantili Alım)) imzalanacaktır. Şirketimiz toplam 60,5 MW kapasiteli GES santralinin yatırımcısı olarak aynı zamanda projenin anahtar teslim kurulumunu da gerçekleştirecek ve 30 yıl boyunca santrallerin işletmeciliğini yapacaktır. Şirketimiz tarafından yerine getirilecek anahtar teslim GES kurulum bedelinin yaklaşık 40 milyon Euro olması beklenmektedir.

Smart Güneş Enerji’den (SMRTG) ihaleyi açıklaması

Yorumlar kapalı.