ŞİRKET HABERLERİ (29 Mayıs 2024)

featured

Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin 28 Mayıs 2024 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderdikleri açıklamalardan derlenen duyurular şöyle:

#ALKLC.HE – Şirket paylarının halka arzı kapsamında talepler 29 – 30 Mayıs’ta toplanacak.

#HOROZ – Şirket paylarının halka arzı kapsamında talepler 29 – 30 – 31 Mayıs’ta toplanacak.

#YIGIT – Şirket paylarının halka arzı kapsamında talepler 29 – 30 – 31 Mayıs’ta toplanacak.

#Beyaz Eşya Sektörü: Beyaz eşya üretimi Nisan’da yıllık %7 düşerken, iç satışlar %3, ihracat %48 artış gösterdi.

#ALTNY – Şirketin zırhlı kara araçlarına yönelik yardımcı alt sistemlerin üretimi kapsamında, 5,0 milyon dolar tutarında sözleşme imzaladığı açıklandı.

#ALFAS – Şirketin bağlı ortaklığı Alfa Solar Romania tarafından Simian Solar Energy’nin tamamının 791.161 euro bedelle satın alındığı açıklandı.

#ALVES – Şirketin bakır ergitme tesisi yatırımına ek olacak şekilde yatırım teşvik belgesi kapsamında 2 milyon dolar tutarında makine alım anlaşması imzaladığı açıklandı.

#ALVES – Şirketin Slovenya merkezli bir firma ile 2024 yılında yaklaşık 3,5 milyon euro yaratcak şekilde Bayilik Sözleşmesi imzaladığı açıklandı.

#AVGYO – Şirketin Mersin Tarsus’taki Tarsus Şehirlerarası Terminal İşletmesi’nde konumlu bazı bağımsız bölümlerini Metro Turizm’e aylık 11.900 TL bedelle kiraladığı açıklandı.

#ARZUM – 1,8 milyar TL’ye kadar borçlanma aracı ihraç edilmesine karar verildiği açıklandı.

#BINHO – Şirketin %89 oranında bağlı ortaklığı Bin Ulaşım’ın halka arz hazırlıklarının başlanmasına karar verildiği, 1 milyar TL’lik kayıtlı sermaye tavanının SPK tarafından onaylandığı açıklandı.

#BANVT #MEGAP – VBTS kapsamında şirket paylarına 28 Haziran’a kadar brüt takas tedbiri getirilirken, açığa satış ve kredili işlem yasağı da 28 Haziran’a kadar uzatıldı.

#BURVA #IHAAS – VBTS kapsamında şirket paylarına 28 Haziran’a kadar kredili işlem yasağı getirildi.

#CVKMD – Şirketin yurt dışında bir şirket ile 3,3 milyon dolar bedelle Maden Cevheri Satışı konusunda anlaşma sağladığı açıklandı.

#CWENE – Şirket kayıtlı sermaye tavanının 500 milyon TL’den 4 milyar TL’ye yükseltilmesi kapsamında SPK’ya başvuru yapıldı.

#CELHA – Sermaye artırımından elde edilmesi beklenen fonun yatırım harcamalarında, finansal borç ödemelerinde ve hammadde alımında kullanılmasının planlandığı açıklandı.

#EUPWR – Şirket ve GESAN İş Ortaklığı’nın TEİAŞ tarafından gerçekleştirilen Hilal Gıs Tm Yenileme İşi konulu ihaleye katılarak 383,8 milyon TL ile en avantajlı teklifi verdikleri açıklandı.

#ESCAR – Şirket bağlı ortaklığı Mint Elektrikli Araç Teknolojileri’nin sermayesinin 50 milyon TL’den 100 milyon TL’ye çıkarılmasının tescil edildiği açıklandı.

#ENKAI – Şirket ile GECOL arasında, Bingazi’de 1320 MW Kuzey Bingazi Basit Çevrim Enerji Santrali Projesi ve Elektrik Ekipmanları temini için sözleşmesi imzalandığı, sözleşme bedelinin 880 milyon euro olduğu açıklandı.

#ENJSA – Şirketin 2024 yılı beklentileri aşağıdaki gibi açıklandı.

#HKTM – Şirket kayıtlı sermaye tavanının 125 milyon TL’den 500 milyon TL’ye yükseltilmesine karar verildiği açıklandı.

#IZENR – Şirketin elektrik üretim santralinde gerçekleştireceği yıllık bakım çalışmalarının tamamlanarak üretim faaliyetlerine yeniden başlandığı açıklandı.

#KLSER – Şirketin Irak’taki iştiraki Al – Sadaf’ın Kerkük’deki fabrikasında üretime başlandığı açıklandı.

#KARYE – Orhun Kartal tarafından 300.000 adet payın Borsa’da işlem görebilmesi için MKK’ya kaydileştirme başvurusu yapıldı.

#KNFRT – Şirket bağlı ortaklığı Konfrut AG’nin taze meyve tedariki, paketlemesi, depolaması ve yurtiçi/yurtdışı ticaretini gerçekleştiren bir şirketin %50 paylarını alması amacıyla ön anlaşmaya vardığı açıklandı.

#KNFRT – Şirkete Denizli’deki konsantre meyve ve sebze suyu imalatı fabrikasının bulunduğu ve 48.459 m2 taşınmazın Döhler Gıda satılmasına ilişkin işlemlerin tamamlandığı açıklandı.

#MHRGY – Şirketin Ataşehir Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında 5 kat maliki #arsa sahibi ile sözleşme imzaladığı açıklandı.

#OZYSR – Şirket payları 29 Mayıs’ta Borsa’da işlem görmeye başlayacak.

#OZSUB – Şirketin su ürünleri yetiştiricilik belgelerinin yenilendiği açıklandı.

#QNBFB – 273,8 milyon dolar ve 116 milyon Euro olmak üzere 367 gün vadeli sendikasyon kredisi sağlarken, kredinin maliyeti ABD Doları ve Euro cinsinden sırasıyla Sofr+%2,50 ve Euribor+%2,25 olarak açıklandı.

#PGSUS – S&P tarafından şirketin uzun vadeli kredi derecelendirme notunun ve yurt dışında ihracı tamamlanan tahvillere ilişkin uzun vadeli kredi derecelendirme notunu teyit edildiği açıklandı.

#PASEU – Pasifik Global Lojistik unvanlı şirketin kurulduğu açıklandı.

#PENTA – Şirketin 2024 yılında Lexar markası performansı ile 2024 Rising Star – Outstanding Performance ödülünü kazandığı açıklandı.

#RYSAS – 250.000 TL sermayeli EDD Havacılık Hizmetleri unvanlı şirketin kurulduğu açıklandı.

#RALYH – Ral Prestij Gayrimenkul tarafından Bakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından açılan Ankara’daki 65.422 m²’lik taşınmazların özelleştirilmesi ihalesine teklif verilmesi sonrasında Ral Prestij Gayrimenkul’ün 1. Tur pazarlık ve nihai pazarlık görüşmelerine katılım için davet aldığı açıklandı.

#SEKFK – Şirket kayıtlı sermaye tavanının 100 milyon TL’den 400 milyon TL’ye yükseltilmesine karar verildiği açıklandı.

#SNPAM – Şirketin tamamlanan güneş enerjisi yatırımının Bakanlık kabul onayının gerçekleştiği açıklandı.

#SAYAS – Pay geri alım programının sonlandırıldığı açıklandı.

#SODSN – Emine Lale Özyürük tarafından 150.000 adet payın Borsa’da işlem görebilmesi için MKK’ya kaydileştirme başvurusu yapıldı.

#SODSN – Esra Kürşat tarafından 112.500 adet payın Borsa’da işlem görebilmesi için MKK’ya kaydileştirme başvurusu yapıldı.

#SRVGY – Şirket bağlı ortaklığı Oswe Real Estate Gmbh’nin pay sahibi olduğu Güney İstanbul ile Kuzey Marmara Gayrimenkul’ün Güney İstanbul çatısı altında birleşme işlemlerinin tamamlandığı açıklandı.

#TERA – 1,7 milyar TL’ye kadar borçlanma aracı ihracı kapsamında SPK’ya başvuru yapıldığı açıklandı.

#TSGYO – Şirketin, TSKB’den 150 milyon TL tutarında işletme kredisi kullandığı açıklandı.

#ZOREN – Şirketin 2024 yılı beklentileri aşağıdaki gibi açıklandı.

 

SERMAYE ARTIRIM

#ALKA – Şirket sermayesinin 183,7 milyon TL’den %300 oranında bedelsiz olarak 551,2 milyon TL artışla 735 milyon TL’ye yükseltilmesine karar verildi.

#BRKO – Tahsisli sermaye artırımının bugün gerçekleşeceği açıklandı.

#CELHA – Tahsisli sermaye artırımı yapılmasına karar verildiği açıklandı.

#DERHL – Tahsisli sermaye artırımının yarın gerçekleşmesinin planlandığı açıklandı.

#HUNER – Şirket sermayesinin 580 milyon TL’den %72,4 oranında bedelli olarak 420 milyon TL nakden artışla 1 miyar TL’ye yükseltilmesi kapsamında rüçhan haklarının kullanılmasının ardından kalan 1.968.288 adet pay Borsa Birincil Piyasa’da satılarak sermaye artırımı tamamladı.

#JANTS – Şirket sermayesi 31 Mayıs’ta 88,2 milyon TL’den %693,2 oranında bedelsiz olarak 611,8 milyon TL artışla 700 milyon TL’ye yükseltilecek.

#NTGAZ – Şirket sermayesinin 230 milyon TL’den %200 oranında bedelsiz olarak 460 milyon TL artışla 690 milyon TL’ye yükseltilmesine karar verildi.

#ULUUN – Sermaye azaltım ve artırımına ilişkin sürecin iptal edildiği ve yeni karar alınacağı açıklandı.

#ULUUN – Şirket sermayesinin 191,0 milyon TL’den %292,7 oranında bedelsiz olarak 559,0 milyon TL artışla 750 milyon TL’ye yükseltilmesine karar verildi.

Bugün Genel Kurulu Olan Şirket: #DMSAS, #HATEK, #MRSHL, #VESBE, #VESTL

 

Kaynak: İnfo Yatırım

ŞİRKET HABERLERİ (29 Mayıs 2024)

Yorumlar kapalı.