ŞİRKET HABERLERİ (1 Temmuz 2024)

featured

Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin 28 Haziran 2024 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderdikleri açıklamalardan derlenen duyurular şöyle:

#AHGAZ – Şirketin bağlı ortaklığı AHL Ahlatçı Finansal Yönetim’in sermayesinin 100 milyon TL’den 6,2 milyar TL’ye artırılmasının tescil edildiği açıklandı.

#AKBNK – Bankanın takipteki kredi alacak portföyünün 1,5 milyar TL anapara bakiyesi tutarındaki kısmının toplam 676 milyon TL bedel karşılığında GLCVY, Ortak Varlık Yönetimi ve Dünya Varlık Yönetimi’ne satıldığı açıklandı.

#AGROT – Ayazağa Depoculuk’ın sermayesinin 300 milyon TL’ye yükseltildiği, ticaret unvanının ise E Cars High Technology Araç Üretim olarak değiştirildiği açıklandı.

#ALGYO – Şirket portföyünde yer alan Gündoğan’daki turizm tesisi yatırımının finansmanında kullanılmak üzere Kalkınma ve Yatırım Bankası ile 30 milyon euro tutarında 5 yıl vadeli kredi kullanımı için sözleşme imzalanmasına karar verildiği açıklandı.

#ALGYO – Şirket portföyünde yer alan Gündoğan’daki turizm tesisi yatırımının finansmanında kullanılmak üzere imzalanan kredinin teminatı için taşınmaz üzerinde banka lehine 2. dereceden 45 milyon euro ipotek tesis edildiği açıklandı.

#ALVES – Halka arzdan elde edilen fonun 8,8 milyon TL’sinin yatırımlarda, 147,6 milyon TL’sinin finansman maliyetlerinin azaltılmasında, 260,0 milyon TL’sinin işletme sermayesinde kullanıldığı açıklandı.

#AVHOL – Şirketin, %67 bağlı ortaklığı Meet Turizm’de sahip olduğu payların tamamının 24 milyon TL bedelle satılmasına karar verdiği açıklandı.

#AVHOL – Şirketin %100 bağlı ortaklığı Avren Enerji’nin Romanya’da bulunan 10 MWh GES projesi için Aldo Energy S.R.L. ile 9,5 milyon euro bedelli sözleşme imzaladığı açıklandı.

#AYGAZ – Şirketin KCHOL ile paylarının tamamına sahip olduğu Sendeo ile Ekol Ekspres faaliyetlerinin Kolay Gelsin markasıyla yürütülmesi amacıyla iş ortaklığı kurulduğu açıklandı.

#BTCIM – Şirket ve şirketin bağlı ortaklıpı BSOKE’nin dönemsel faaliyetlerinden elde ettiği gelirler ile 14,9 milyon dolarlık refinansman kredisi geri ödemesinin gerçekleştirildiği açıklandı.

#BRYAT – Borusan Holding’in Borusan İstikbal’i birleşme suretiyle devraldığı açıklandı.

#BIOEN – Bölgede çıkan yangının İzmir Novtek Enerji Elektrik Üretim’in Harmandalı Katı Atık Depolama Alan’ına sıçradığı, ekspertiz çalışmalarına başlandığı açıklandı.

#CWENE – Şirketin yurt içinde yerleşik bir müşterisi ile çatı tipi GES kurulumu için 1,3 milyon dolar tutarında sözleşme imzaladığı açıklandı.

#CWENE – Şirketin SelectUSA Investment Summit – 2024 etkinliğine katılım sağladığı açıklandı.

#CVKMD – 100 milyon TL’ye kadar borçlanma aracı ihracı kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

#DERHL – Nusret Altınbaş’ın olağanüstü genel kurul istemi ile açtığı dava süercinin kapandığı açıklandı.

#DGNMO – Şirket kayıtlı sermaye tavanının 500 milyon TL’den 1,5 milyar TL’ye yükseltilmesi Genel Kurul’da da onaylandı.

#DMSAS – Sermaye artırımından elde edilen fonun 70 milyon TL’sinin finansal borçların azaltılması ve özkaynakların güçlendirilmesinde, 30 milyon TL’sinin işletme sermatesi kullanımında kullanıldığı açıklandı.

#EKOS – Şirketin Karpowership Senegal ile 2,7 milyon euro tutarında sözleşme imzaladığı açıklandı.

#EREGL – Yurt dışında 1 milyar dolara kadar borçlanma aracı ihracı kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

#FONET – Şirket tarafından Harran Üniversitesi Hastanesi ile 8,2 milyon TL bedelle 18 aylık Hastane Bilgi Yönetim Sistemi Hizmet Alımı sözleşmesi imzalandığı açıklandı.

#GSRAY – Futbolcu Hakim Ziyech’in 1+1 yıllık transfer edildiği, futbolcuya 2,9 milyon euro garanti ücret ödeneceği açıklandı.

#GRTRK – Şirketin %100 bağlı ortaklığı Özova Tarım’ın şirketin %100 bağlı ortaklığı Platinyum Tarım Ürünleri’ni kolaylaştırılmış birleşme yöntemiyle tüm aktif ve pasifleriyle bir kül halinde devraldığı açıklandı.

#HALKB – 10 milyar TL’ye kadar borçlanma aracı ihracı kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

#HRKET – Şirketin IC100 listesinde dünyada 33. , Avrupa’da 11. , Türkiye’de ise 1. ise sırada yer aldığı açıklandı.

#HDFGS – Şirketin girişim yatırımı portföyünde bulunan SEYKM’ye ait B Grubu 15.243.896 adet paydan 8.000.000 adet halka kapalı payların pay başına 8,77 TL fiyattan Hedef Portföy Varlık Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’na borsa dışında satılmasına karar verildiği açıklandı.

#INFO – Şirketin Karşıyaka Spor Kulübü Kadın Voleybol takımına 10 milyon TL bedelle sponsor olduğu açıklandı.

#KOZAL – Şirket tarafından açılan İpek Investment şirketine devrine yönelik davanın, Yargıtay 11.Hukuk Dairesi’nin kararı ile onandığı ve kesinleştiği açıklandı.

#KARTN – Kocaeli Başiskele’deki 1 nolu karton üretim hattındaki üretim durdurma kararının 31 Temmuz’a uzatıldığı açıklandı.

#KARSN – Şirketin Industria Italiana Autobus’daki ortaklığının sona erdiği açıklandı.

#KSTUR – Bölgede çıkan yangın kapsamında şirketin faaliyetlerini olumsuz etkileyecek bir durumun olmadığı açıklandı.

#MIATK – Şirketin iştiraki Tripy Mobility ile Futuro Perfecto arasında Danışmanlık ve Proje İş Birliği Sözleşmesi imzalandığı açıklandı.

#MERIT #VKFYO – VBTS kapsamında şirket paylarına 1 Temmuz’a kadar kredili işlem yasağı getirildi.

#NATEN – İzmir İstinye Park AVM ve Orjin Maslak İş Merkezi’nin elektrik ihtiyaçlarını karşılamak için kurulan Arazi Tipi GES’lerin kurulumunun tamamlandığı ve santrallerin enerji üretimine başladığı açıklandı.

#NETAS – Şirketin SSB tarafından yürütülen Endüstriyel Yetkinlik Değerlendirme ve Destekleme Programı kapsamında yapılan değerlendirme sonucunda A seviyesinde sertifika almaya hak kazandığı açıklandı.

#NTHOL – SPK tarafından, şirketin Geri Alınan Paylar Tebliği’ne uyum sağlamak amacıyla, geri alınan ve itfa süresi 30.06.2024 tarihinde dolacak olan tutarlı paylar için ek süre verildiği açıklandı.

#OZYSR – Şirketin Arnavutluk’ta faaliyet gösteren iştiraki CWI Albania SHA’nın 991.000 euro tutarında ürün siparişi aldığı açıklandı.

#QNBFB – 119 gün vadeli 946 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.

#QNBFB – Bir yatırımcı tarafından bankanın 2023 yılına ait olağan genel kurul toplantısında alınan kararların iptaline ilişkin dava açıldığı belirtildi.

#PASEU – Mehmet Erdoğan tarafından 62,50 TL fiyattan 6.608.000 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %8,00’e geriledi.

#SISE – Yönetim Kurulu Başkanı’nın Adnan Bali olduğu açıklandı.

#SELGD – Sel Enerji Üretim’in 17 milyon TL bedelle satıldığı açıklandı.

#SOKM – Şirketin, %100 pay sahibi olduğu Future Teknoloji ile Kolaylaştırılmış Usulde Birleşme yöntemine ilişkin birleştirilmesi kapsamında SPK’ya başvuru yapıldığı açıklandı.

#SMRTG – Şirketin 2,6 milyon dolar tutarında Dağıtım Merkezi ve Mühendislik, Tedarik, Montaj, Test, Devreye Alma ve Kabul Hizmetleri Anahtar Teslim Yapım İşi sözleşmesi imzaladığı açıklandı.

#SNICA – Şirket kayıtlı sermaye tavanının 500 milyon TL’den 10 milyar TL’ye yükseltilmesine karar verildi.

#SMRTG – Şirketin Dilovası üretim tesisinin faaliyetlerinin Aliağa ve Gebze Üretim Tesislerine kaydırılmasına karar verildiği açıklandı.

#TERA – 333,3 milyon TL’ye kadar borçlanma aracı ihracı kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

#TCELL – 8 milyar TL’ye kadar borçlanma aracı ihracı kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

#TRGYO – Antalya Kepez’deki 2.570 m2 taşınmazın 193 m2’lik payının 3,8 milyon TL bedelle satıldığı açıklandı.

#TSPOR – Futbolcu Nwakaeme ile 2 yıllık anlaşma sağlandığı, futbolcuya 3,2 milyon euro garanti ücret ödeneceği açıklandı.

#TSPOR – Futbolcu Cihan Çanak’ın transferi konusunda eski kulübüne fesih bedeli olarak 2 milyon euro ödeneceği, futbolcuya ise 3 yıl için toplamda 1,5 milyon euro garanti ücret ödeneceği açıklandı.

#VAKBN – 50 milyar TL’ye kadar borçlanma aracı ihracı kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

#YGYO – Şirket kayıtlı sermaye tavanının 1 milyar TL’den 6 milyar TL’ye yükseltilmesi Genel Kurul’da da onaylandı.

#ZRGYO – Şirket kayıtlı sermaye tavanının 7 milyar TL’den 10 milyar TL’ye yükseltilmesi tescil edildi.

 

SERMAYE ARTIRIM

#BJKAS – Şirket sermayesinin 240 milyon TL’den %400 oranında bedelli olarak 960 milyon TL nakden artışla 1,2 milyar TL’ye yükseltilmesi kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

#DYOBY – Şirket sermayesinin 100 milyon TL’den %200 oranında bedelsiz olarak 200 milyon TL artışla 300 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında SPK’ya başvuru yapıldı.

#PETUN – Şirket sermayesinin 43,3 milyon TL’den %600 oranında bedelsiz olarak 260 milyon TL artışla 303,3 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında SPK’ya başvuru yapıldı.

#PINSU – Şirket sermayesinin 94,8 milyon TL’den %200 oranında bedelsiz olarak 189,5 milyon TL artışla 284,3 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında SPK’ya başvuru yapıldı.

#PNSUT – Şirket sermayesinin 45 milyon TL’den %600 oranında bedelsiz olarak 269,7 milyon TL artışla 314,7 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında SPK’ya başvuru yapıldı.

#SKBNK – Şirket sermayesinin 1,9 milyar TL’den %34,4 oranında bedelli olarak 640 milyon TL nakden artışla 2,5 miyar TL’ye yükseltilmesi kapsamında rüçhan haklarının kullanılmasının ardından kalan 1.552.442 adet pay 1 – 2 Temmuz’da Borsa Birincil Piyasa’da satılacak.

#VRGYO – Şirket sermayesinin 205 milyon TL’den %300 oranında bedelsiz olarak 615 milyon TL artışla 820 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

 

 

Kaynak: İnfo Yatırım

ŞİRKET HABERLERİ (1 Temmuz 2024)

Yorumlar kapalı.