Pimco: Türkiye yatırım yapılabilir seviyede kredi notunu geri kazanma yolunda

featured

Financial Times’ın haberine göre Pimco, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kapsamlı bir ekonomik revizyona olan bağlılığının ülkeyi yatırım yapılabilir kredi notunu geri kazanma yoluna soktuğu iddiasıyla Türkiye’nin tahvil piyasasına giriyor.

Dünyanın en büyük tahvil fonu yöneticilerinden biri olan Kaliforniya merkezli şirket, Erdoğan’ın Mayıs ayındaki genel seçimleri kazanmasının ardından ekonomi politikasında yaptığı ani değişikliğin de etkisiyle geçen yılın ikinci yarısından bu yana Türkiye’nin TL cinsinden borçlarını satın alıyor.

Şirketin gelişmekte olan piyasalar ekibinin başında bulunan Pramol Dhawan, “Faiz oranları önemli ölçüde arttı, maliye politikası sıkılaştı, politika yapıcılar sürdürülemez programları gevşetmeye devam ediyor, yerel halkı liraya geri yatırım yapmaya ve ABD dolarından uzaklaşmaya teşvik ediyor, bu çabalar işe yarıyor” dedi.

Dhawan, fon şirketinin yerli Türk varlıkları konusunda “çok yapıcı” olduğunu da sözlerine ekledi.

Türkiye’nin yatırım yapılabilir ülke statüsüne geri dönmesi, birçok ekonomistin ülkenin bir ödemeler dengesi kriziyle karşı karşıya kalacağı ya da sermaye kontrolleri uygulamak zorunda kalacağı risklerinden endişe ettiği seçim öncesine göre dramatik bir dönüş anlamına gelecektir. Dhawan böyle bir not artırımının “her şey planlandığı gibi giderse önümüzdeki beş yıl içinde” gerçekleşebileceğini söyledi.

Türkiye, 2016 yılında Erdoğan’a karşı gerçekleştirilen başarısız darbe girişiminin ardından yatırım yapılabilir ülke statüsünü kaybettiğinden, şu anda B notuna sahip.

Kaynak: foreks

Pimco: Türkiye yatırım yapılabilir seviyede kredi notunu geri kazanma yolunda

Yorumlar kapalı.