Petrol, stoklardaki artışla düşüşünü sürdürüyor

featured

Petrol fiyatları, ABD ham petrol stoklarının Kasım ayından bu yana en büyük artışını gerçekleştirerek göstergelerin bu yılki dar aralıkta kaldığını belirten verilerin ardından ikinci günde de düşüş yaşadı.

Brent ham petrolü çarşamba günü yüzde 1,4 düştükten sonra varil başına 81 dolara gerilerken, ABD ham petrolü 76 dolara yaklaştı. Ülke çapındaki stoklar geçen hafta beklenenden fazla 12 milyon varil arttı; yakından takip edilen petrol depolama merkezi olan Cushing, Oklahoma’daki stoklar da arttı. Yine de rafinerilerdeki kesintiler nedeniyle dizel ve benzin stokları düştü.

Standard Chartered Yatırım Stratejisti Han Zhong Liang, “Piyasalar ham petrol stoklarındaki artışın büyüklüğü karşısında şok oldu. Petrol piyasasının 2024’te büyük ölçüde dengeli kalmasını bekliyoruz, fiyatların şimdilik mevcut seviyelerde kalması muhtemel” dedi.

Orta Doğu’daki gerginlikler ve OPEC+’nın üretimi kısıtlama çabaları, sondaj şirketlerinin güçlü arzları ve küresel talep büyümesinin 2024’te yavaşlayacağı endişeleri nedeniyle ham petrol bu yıl varil başına 10 dolar aralığını aşmayı başaramadı. Beklentiler enflasyon devam ettikçe ABD faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalabileceği de olumsuz bir gelişme oldu.

Perşembe günü ilerleyen saatlerde, Hindistan’ın katılma görüşmeleri yaptığı Uluslararası Enerji Ajansı aylık görünümünü açıklayacak. UEA Başkanı Fatih Birol bu hafta başında, pazara daha fazla arzın girmesi ve talep büyümesinin zayıflaması nedeniyle küresel piyasaların bu yıl “rahat” kalması gerektiğini söyledi.

Petrol, stoklardaki artışla düşüşünü sürdürüyor

Yorumlar kapalı.