Microsoft piyasa değerinde Apple’ı geride bıraktı

featured

Microsoft (NASDAQ:MSFT) Corporation (NASDAQ:MSFT), piyasa değerinin Cuma günü 2,887 trilyon dolara ulaşarak Apple (NASDAQ:AAPL)’ın 2,875 trilyon dolarlık değerini geçmesinin ardından Apple Inc. (NASDAQ:AAPL) şirketini geride bırakarak dünyanın en değerli şirketi oldu.

Sıralamadaki bu değişim, Microsoft’un hisseleri %1 artarken Apple’ın %0,2’lik mütevazı bir artış göstermesiyle gerçekleşti. Bu değişiklik, 2021 yılından bu yana Microsoft’un piyasa değeri açısından Apple’ı ilk kez geride bıraktığına işaret ediyor.

Microsoft’un değerindeki artış, özellikle ChatGPT’nin yaratıcısı OpenAI’ye yaptığı yatırımla, üretken yapay zeka alanındaki önemli adımlarına bağlanıyor. Bu, Microsoft’un hisselerini 2024’ün başından bu yana yaklaşık %3 artırmakla kalmadı, aynı zamanda 2023’te hisse fiyatının %57 artmasına da katkıda bulundu.

OpenAI teknolojisinin Microsoft’un üretkenlik yazılımı paketine entegre edilmesi, özellikle Temmuz-Eylül çeyreğinde bulut bilişim işini canlandırdı ve şirketi web arama hakimiyetinde Google’a (NASDAQ:GOOGL) potansiyel bir rakip olarak konumlandırdı.

Buna karşılık Apple, tarihsel olarak ana gelir kaynağı olan amiral gemisi ürünü iPhone’a olan talepte zorluklarla karşılaştı. Apple’ın hisseleri bir önceki yıl %48’lik bir yükselişin ardından 2024 yılında %3 oranında geriledi.

LSEG verilerine göre şirketin piyasa değeri 14 Aralık’ta 3,081 trilyon dolarla en yüksek noktasına ulaştı. Ancak, özellikle Çin’deki mevcut talep sorunları ve Huawei’nin rekabeti Apple’ın pazar payını etkiledi.

Apple, 2007’deki iPhone’dan bu yana en önemli ürün tanıtımını temsil eden Vision Pro karma gerçeklik başlığını 2 Şubat’ta Amerika Birleşik Devletleri’nde piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Buna rağmen UBS, Vision Pro’nun satışlarının Apple’ın 2024 yılı için hisse başına kazancını önemli ölçüde etkilemeyeceğini öngördü.

Tarihsel olarak, Microsoft zaman zaman piyasa değerlemesinde Apple’ı geride bırakmıştır; bunun son örneği 2021 yılında COVID-19 salgınıyla ilgili tedarik zinciri endişeleri nedeniyle yaşanmıştır.

Her iki şirket de fiyat / beklenen kazanç oranları açısından nispeten pahalı kabul ediliyor; Apple 28, Microsoft ise yaklaşık 32 kat ileri fiyat / kazanç (PE) oranıyla işlem görüyor ve her ikisi de kendi 10 yıllık ortalamalarını aşıyor.

Apple’ın Kasım ayındaki son çeyrek raporunda, iPad’lere ve giyilebilir cihazlara yönelik zayıf talebi yansıtan, analistlerin beklentilerinin altında kalan tatil çeyreği için bir satış tahmini sunuldu. Analistler, Apple’ın Aralık çeyreği için %0,7’lik bir gelir artışı ile 117,9 milyar dolar gelir elde edeceğini ve bunun da şirketin son dört çeyrekte yıllık bazda ilk gelir artışı olacağını tahmin ediyor. Apple sonuçlarını 1 Şubat’ta açıklayacak.

Öte yandan, Microsoft’un bulut işinde devam eden büyüme sayesinde %16’lık bir gelir artışıyla 61,1 milyar $’a ulaşması bekleniyor. Microsoft’un raporunun kesin tarihi belirtilmedi ancak önümüzdeki haftalarda açıklanması bekleniyor.

Kaynak: İnvesting.com

Microsoft piyasa değerinde Apple’ı geride bıraktı

Yorumlar kapalı.