Mia Teknoloji’den (MIATK) satın alma açıklaması

featured

Mia Teknoloji A.Ş. (MIATK) sermayesinin %28,58‘ini satın alacağı Vitalis Teknoloji A.Ş. ile imzaladığı hisse alım satım sözleşmesi hakkında KAP’a bir açıklama gönderdi.

Mia Teknoloji A.Ş. (MIATK) taratından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na gönderilen açıklama şöyle:

Şirketimizin küresel pazarda rekabet edecek şekilde yenilikçi teknolojiler alanındaki büyüme stratejileri ve özellikle yapay zekâ, nesnelerin interneti (IoT) alanındaki Ar-Ge faaliyetlerinin desteklenmesi ve genişletilmesi maksadıyla, Vitalis Teknoloji A.Ş. (“Vitalis“) pay sahipleri ile görüşmeler başlatılmış; işlemin belirsiz olması ve hem Şirketimizin hem de hedef şirketin faaliyetlerinin olumsuz yönde etkilenmemesi için içsel bilginin açıklanması, Özel Durumlar Tebliği’nin 6’ncı maddesi kapsamında, 4 Ocak 2024 tarih ve 2024/01 sayılı yönetim kurulu kararı ile ertelenmiştir.

2016 yılında kurulan Vitalis Teknoloji A.Ş., inovasyon odaklı yaklaşımlarıyla yüksek teknoloji içeren çözümler üreten, Nesnelerin İnterneti (IoT), Yapay Zekâ (AI) destekli Endüstriyel ve Dijital Dönüşüm alanlarında faaliyet gösteren bir teknoloji şirketidir ve çeşitli alanlarda sunduğu hizmetler ve çözümlerle sektörde güçlü bir konuma sahiptir.

Uluslararası Araştırma Kuruluşları (Fortune Business Insights) tarafından yapılan çalışmalara göre 2023 yılında 595,73 milyar Amerikan Doları olan küresel IoT pazarının, 2024 yılında 714,48 milyar Amerikan Dolarına, 2032 yılına kadar ise 4.062,34 milyar Amerikan Dolarına  ulaşması beklenmektedir.

Bu yatırım ile Şirketimiz, küresel pazarda daha güçlü bir varlık gösterme hedefine ulaşarak müşterilere ve paydaşlara daha fazla değer sunacaktır. Bilgi birikimi yüksek, konusunda uzman güçlü kadrosuyla öne çıkan Vitalis’in, Şirketimize aşağıdaki alanlarda katkı sağlayacağı hedeflenmektedir:

* Nesnelerin İnterneti (IoT) çözümleri.  Vitalis Teknoloji’nin Nesnelerin İnterneti (IoT) ve Yapay Zekâ (AI) alanlarındaki uzmanlığı sayesinde, MİA Teknoloji A.Ş.’nin çözümlerini daha yenilikçi, verimli ve sürdürülebilir hale getirerek rekabet avantajı sağlaması ve pazarda güçlü şekilde yer almasına katkı sağlaması hedeflenmektedir.

* Büyük Veri Yönetim (BDM) çözümleri. Vitalis Teknoloji’nin büyük veri analitiği konusundaki deneyimi, MİA Teknoloji AŞ’nin sentetik veri üretim ve analiz sistemlerini geliştirerek daha doğru ve anlamlı sonuçlar elde edilmesini sağlaması hedeflenmektedir.

*Yapay Zekâ (AI) ile desteklenen Endüstri 4.0 ve 5.0’a yönelik dijital dönüşüm çözümleri

*Yapay Zekâ (AI) tabanlı iş zekâsı ve veri analitiği platformları

*Blockchain tabanlı sistemler ve finansal teknolojiler

*Bulut teknolojileriyle verilerin güvenli ve verimli bir şekilde yönetilmesi.

*Mobil teknolojilerle cihazlar ve sistemler arasında kesintisiz iletişim.

MİA Teknoloji A.Ş.’nin uzun dönem stratejileri, rekabetçi hedefleri doğrultusunda yeni teknolojiler ve yapay zekâ alanındaki büyüme stratejisi kapsamında, Yönetim Kurulumuz tarafından alınan 5 Haziran 2024 tarihli kararla, Dijital Dönüşüm, Nesnelerin İnterneti (IoT) ve Yapay Zekâ (AI) alanında faaliyet gösteren Vitalis Teknoloji A.Ş. sermayesinin %28,58’inin  228.654.545,00  TL bedelle satın alınmasına karar verilmiş ve bu doğrultuda Hisse Alım Satım Sözleşmesi imzalanmıştır.

İşlemin tamamlanması Rekabet Kurulu onayı alınması dâhil belirli kapanış koşullarının gerçekleşmesine bağlı olup bu konuda gerekli başvuru süreçleri başlatılmıştır.

Konuya ilişkin önemli gelişmeler yatırımcılarımızla paylaşılacaktır.

Kamuoyuna Saygı ile duyurulur.

Mia Teknoloji’den (MIATK) satın alma açıklaması

Yorumlar kapalı.