TCMB, beklentilere paralel olarak politika faizini yüzde 50 de sabit bıraktı

featured

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) piyasa beklentileri doğrultusunda faizde hamle yapmadı.

TCMB politika faizini yüzde 50 seviyesinde tuttu.

TCMB karar metninde aylık enflasyonun ana eğilimindeki zayıflamanın Mayıs ayında geçici bir kesintiye uğradığını belirtti.

Yakın döneme ilişkin göstergelerin yurt içi talebin, halen enflasyonist düzeyde olmakla birlikte, yavaşladığını teyit ettiğini söyleyen TCMB hizmet enflasyonundaki yüksek seyir ve katılığın, enflasyon beklentilerinin, jeopolitik risklerin ve gıda fiyatlarının enflasyonist baskıları canlı tuttuğunu ifade etti.

TCMB metinde enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarının öngörüler ile uyumunu yakından takip ettiğini vurguladı.

Enflasyonda yukarı yönlü risklere karşı ihtiyatlı duruş

Parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki etkilerinin yakından izlendiğini ifade eden TCMB parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de göz önünde bulundurarak politika faizinin sabit tutulmasına karar vermekle birlikte, enflasyon üzerindeki yukarı yönlü risklere karşı ihtiyatlı duruşunu yinelediğini belirtti.

Aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sıkı para politikası duruşunun sürdürüleceği mesajını yineleyen TCMB enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşunun sıkılaştırılacağını ifade etti.

TCMB para politikasındaki kararlı duruşun; yurt içi talepte dengelenme, Türk lirasında reel değerlenme ve enflasyon beklentilerinde düzelme vasıtası ile aylık enflasyonun ana eğilimini düşüreceğini ve dezenflasyonun yılın ikinci yarısında tesis edileceğini söyledi.

Likidite konusunda benzer mesajlar

Kredi ve mevduat piyasalarında öngörülenin dışında gelişmeler olması durumunda parasal aktarım mekanizmasının ilave makroihtiyati adımlarla destekleneceğini söyleyen TCMB likidite gelişmelerinin yakından izlendiğini sterilizasyon araçlarının gerektiğinde çeşitlendirilerek etkin şekilde kullanılacağını vurguladı.

Bazı toplantı tarihleri Başkan Karahan’ın programı nedeniyle değiştirildi

TCMB ayrı bir açıklamada 25 Temmuz 2024 ve 22 Ağustos 2024 olarak ilan edilen Para Politikası Kurulu (PPK) toplantılarının tarihleri, TCMB Başkanı Fatih Karahan’ın ilgili tarihlerde G20 Maliye Bakanları-Merkez Bankası Başkanları Toplantısı ve Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu’na katılacak olması nedeniyle, sırasıyla 23 Temmuz 2024 ve 20 Ağustos 2024 olarak değiştirildiğini de duyurdu.

 

Kaynak: Bloomberght.com

TCMB, beklentilere paralel olarak politika faizini yüzde 50 de sabit bıraktı

Yorumlar kapalı.