Küresel bazda halka arz sayısı %8 geriledi

featured

Denetim ve danışmanlık şirketi EY tarafından hazırlanan rapora göre, küresel düzeyde halka arz işlemlerinde önemli bir düşüş yaşandığı ortaya çıktı.

Yayımlanan “Global Halka Arz Trendleri 2023 Raporu”na göre, geçen yıl dünya genelinde gerçekleştirilen halka arz sayısı bir önceki yıla göre yüzde 8 azalarak 1.298 olarak kaydedildi.

Geçen yıl halka arz edilen şirketlerden elde edilen gelir ise 123,2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu rakamda 2022’ye kıyasla yüzde 33’lük bir düşüş görüldü. Raporda, ABD’deki kısa süreli bir eylül dönemi hariç olmak üzere, birçok gelişmiş piyasada halka arz faaliyetlerinin durgun olduğu ve bu durumun, agresif para politikalarının etkisiyle gerçekleştiği vurgulandı.

Raporda ayrıca, ABD ve Avrupa’da faiz artırımlarının etkisiyle büyük piyasalarda halka arz hacminin düştüğü belirtilerek, küresel enflasyonun azalmasıyla birlikte faiz oranlarındaki indirim beklentisinin yatırımcıları halka arzlara yönlendirebileceği ve bu durumun faaliyeti artırabileceği ifade edildi.

Asya-Pasifik bölgesinde gerçekleşen halka arz işlemlerinden elde edilen gelir yüzde 44 azalırken, işlem sayısı da 897’den 732’ye düştü. Kıta Amerikası’nda ise halka arz işlem sayısının 133’ten 153’e yükseldiği ve elde edilen gelirin yüzde 155 artarak 69,4 milyar dolara ulaştığı raporda belirtildi.

Küresel bazda halka arz sayısı %8 geriledi

Yorumlar kapalı.