Kripto varlık yatırım fonları faiz indirim beklentisiyle tetiklendi

featured

Kripto varlık yatırım ürünleri, geçen hafta 2 milyar doları bulan pozitif fon akışı elde etti.

CoinShares verilerine göre geçen hafta kripto varlık fonlarına yüksek miktarda para girişi kaydedilirken pozitif giriş serisi 5. haftasına ulaştı ve bu süre zarfında 4,3 milyar dolarlık fon girişi kaydedildi. Borsada işlem gören kripto fonların işlem hacmi de önceki haftaya göre %55 oranında ve 12,8 milyar dolara yükseldi.

Geçen hafta dikkat çeken diğer bir detay ise negatif fon çıkışı kaydeden varlık yönetim şirketlerinde çıkışların yavaşlaması oldu. CoinShares analistleri, kripto fonlarıyla ilgili pozitif duyarlılığın geri gelmesini, geçen hafta ABD’den gelen ekonomik verilerin zayıf gelmesine ve faiz indirim sürecinin öne çekilebileceğine dair inanca bağladı. Cuma günü açıklanan ve beklenti üstü kalan istihdam verisi ise rapora göre kripto varlık fonlarında sınırlı tepki aldı.

Şirketlerin yönetimi altındaki varlık miktarı 100 milyar doları aştı

Güncel durumda şirketlerin yönetimi altındaki varlık (AuM) miktarı da 100 milyar dolar gibi önemli bir eşiği aşmış oldu. Bölgesel bazda bakıldığında ABD piyasasında 1,98 milyar dolarlık net giriş görüldü. Geçen hafta da 1 milyar dolara yakın fon toplayarak öne çıkan iShares Bitcoin ETF’i liderliğini korudu ve Grayscale ile arasındaki farkı açmaya devam etti.

Bitcoin, kripto fon piyasasında odak noktası olarak kalmaya devam ederken geçen hafta fonların 1,97 milyar dolarını çekti. Bitcoin’in düşüşüne odaklı fonlar da 3. haftasında çıkış görmeye devam etti.

Ethereum fonlarına yönelik girişler de SEC’in spot bazlı ETF’lere yeşil ışık yakmasının etkisine bağlı olarak artmaya devam ediyor. CoinShares raporuna göre geçen hafta Ethereum fonları, 69 milyon dolar ile Mart ayından bu yana en yüksek fon girişini kaydetti. Diğer altcoin fonları da düşük miktarlı girişler kaydetti.

Kaynak: İnvesting

Kripto varlık yatırım fonları faiz indirim beklentisiyle tetiklendi

Yorumlar kapalı.