İstanbullu iş kadını kurduğu kooperatifle Hatay’da depremzedelere istihdam sağlıyor

featured

İstanbul’da yaşayan iş kadını Rabia Yetkin Karabulut, depremlerden etkilenen Hatay’da kurduğu kooperatifle kentin taş ve mozaik işleme ustalarına istihdam alanı oluşturdu.

İstanbul’da eğitim ve danışmanlık şirketi bulunan Rabia Yetkin Karabulut, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki depremlerin ardından Hatay’da kalkınmaya ve manevi iyileşmeye katkı sağlamak istedi.

Geçmişte sanat yönetimi ve küratörlük eğitimi gören Karabulut, Hatay’da taş ve mozaik işlemeciliği üzerine kooperatif kurmaya karar verdi.

Depremlerden önce taş ve mozaik işlemeciliğiyle uğraşan ustalara ulaşan Karabulut, geçen yıl mart ayında Defne ilçesinde Hatay Hayat Sürdürülebilir Gelişim Kalkınma ve İşletme Kooperatifi’ni kurarak faaliyetleri başlattı.

Karabulut’un kurduğu kooperatif bünyesinde aralarında ustaların da olduğu 150 depremzede, kentte prefabrik çarşılardaki 4 farklı atölyede taş ve mozaik çalışmalar yaparak gelir elde ediyor.

Kooperatif üyeleri 4 atölyede çalışıyor

Hatay Hayat Sürdürülebilir Gelişim Kalkınma ve İşletme Kooperatifi Başkanı Rabia Yetkin Karabulut, AA muhabirine, sanatın, değerli bir iş yapmanın, bir şey üretmenin sihirli ve iyileştirici gücü olduğunu söyledi.

Atölyelerde gelen işin büyüklüğü ve özelliğine göre kimi zaman 10 kimi zaman da 100 kişinin çalıştığını anlatan Karabulut, “Büyük mimari projelerle ilgili kuvvet gerektiren çalışmalarımızı erkeklerle, çanta, takı, aksesuar, kemer gibi çalışmalarımızı da kadınlarımızla yapıyoruz. Gençlerimizle ise tablo gibi daha serbest işlerde çalışıyoruz.” dedi.

İstanbullu iş kadını kurduğu kooperatifle Hatay’da depremzedelere istihdam sağlıyor

Yorumlar kapalı.