İngiltere’de İşçi Partisi 14 yıl sonra ilk kez parlamentoda çoğunluğu elde etti

featured

İngiltere İşçi Partisi, 14 yıl aradan sonrda seçimlerde ezici bir zafer elde etti ve parlamentoda çoğurluğu saladı.

Sayımların tamamlandığı seçim bölgelerinden gelenr esmi sonuçlar İşçi Partisi’nin 650 sandalyenin 326’sına sahip olduğunu gösterdi.

İngiltere’nin yeni başbakanı olması beklenen İşçi Partisi lideri Keir Starmer, güven mücadelesinin “çağımızı tanımlayan savaş” olacağını ve siyasetin dünyada iyilik için bir güç olabileceğini gösterme becerisine göre değerlendirileceğini söyledi.

Starmer, İngiliz halkından aldığı yetkinin “büyük bir sorumluluk” olduğunu söyledi ve ülkeyi iyileştirmek için hemen çalışmaya başlama sözü verdi.

Partisinin parlamentoda çoğunluğu elde edecek kadar sandalye kazanmasının ardından destekçilerine “Görevimiz bu ülkeyi bir arada tutan fikirleri yenilemekten başka bir şey değil: ulusal yenilenme” dedi.

Starmer, “Güven mücadelesi çağımızı tanımlayan bir mücadeledir. Kamu hizmetine uygun olduğumuzu göstermek için bu kadar sıkı bir kampanya yürütmemizin nedeni budur. Siyaseti kamu hizmetine geri döndürmeliyiz. Siyasetin iyilik için bir güç olabileceğini göstermeliyiz” diye konuştu.

 

Kaynak: foreks.com

İngiltere’de İşçi Partisi 14 yıl sonra ilk kez parlamentoda çoğunluğu elde etti

Yorumlar kapalı.