İhracat Talep Endeksinde normal seyir sürüyor

featured

İhracat Talep Endeksinde normal seyir sürüyor.

TİM İhracat Talep Endeksi ve TİM Pazar Dayanıklılık Endeksi aylık bülteni yayınlandı.

Rapora göre, İhracat Talep Endeksi, 2024 yılının Nisan ayında aylık bazda %0,3 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %0,2 azalış ile 100 oldu ve uzun dönem referans değerinde kaldı.

Açıklamada şöyle denildi:

“Ana pazarlarımızda geçtiğimiz yılki ekonomik düşüş sürecinden yavaş da olsa çıkışın sinyalleri ve ABD’de sıkı para politikasına rağmen işsizliğin beklendiği ölçüde artmaması, talep endeksinin ılımlı kalmasının başlıca sebepleri olarak gösterilebilir.

2024 yılı Nisan ayında aylık bazda %0,5 azalış, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre de %0,7 azalış ile 99,1 oldu.

Orta Doğu’daki jeopolitik sorunların derinleşmesi pazarlarımız genelinde dayanıklılığın negatif seyretmesine sebep olmaktadır.

İhraç edilen ürünlere olan talep koşullarını ihracat yapılan pazarlar üzerinden, temel makroekonomik göstergeler ve öncü makroekonomik göstergeleri kullanarak takip eden İhracat Talep Endeksi, 2024 yılının Nisan ayında aylık bazda %0,3 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %0,2 azalış ile 100 oldu ve uzun dönem dengesinde kaldı. Euro Bölgesi’nde geçtiğimiz yılki ekonomik düşüş sürecinden yavaş da olsa çıkışın sinyalleri ve ABD’de sıkı para politikasına rağmen işsizliğin beklendiği ölçüde artmaması, talep endeksinin ılımlı kalmasının başlıca sebepleri olarak gösterilebilir.

Uzun ve kısa vadeli sosyal, ekonomik ve politik göstergelerden yararlanarak oluşturulan ve ihracat pazarlarının risklere karşı direncini ölçen TİM Pazar Dayanıklılık Endeksi, 2024 yılı Nisan ayında aylık bazda %0,5 azalış, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre de %0,7 azalış ile 99,1 oldu. Orta Doğu’daki jeopolitik sorunların derinleşmesi pazarlarımız genelinde dayanıklılığın negatif seyretmesine sebep olmaktadır.”

Kaynak: Foreks

İhracat Talep Endeksinde normal seyir sürüyor

Yorumlar kapalı.