Himino: BOJ’un yen hareketinin ekonomi üzerindeki etkisine karşı dikkatli olması gerekli

featured

Japonya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Ryozo Himino, merkez bankasının para politikasını yönlendirirken yendeki dalgalanmaların ekonomi ve enflasyon üzerindeki etkisine karşı “çok dikkatli” olması gerektiğini söyledi.

Ancak Himino, merkez bankalarının para politikasını belirlerken döviz kurlarını hedef almasının uygun olmadığını, çünkü diğer faktörlerin de dikkate alınması gerektiğini de vurguladı.

Himino,“Para politikasını yönlendirirken çeşitli yönlere bakmalıyız ve faiz oranlarını belirlerken döviz kuru hareketlerine otomatik olarak yanıt vermemeliyiz” dedi.

Merkez bankasının devasa bilançosuyla ne yapacağı sorusuna Himino, BOJ’un ekonomiyi, fiyatları ve %2 enflasyon hedefine sürdürülebilir bir şekilde ulaşma amacını nasıl etkilediğine odaklanarak karar vereceği yanıtını verdi.

Himino, “Piyasaların uzun vadeli faiz oranlarını belirlemesi arzu edilen bir durum. Öte yandan BOJ yakın zamana kadar tahvil piyasasına derinlemesine müdahil oldu ve varlığımız çok büyük olmaya devam ediyor. Piyasada süreksizliğe ya da istenmeyen hareketlere neden olmaktan kaçınmamız gerekiyor” diye konuştu.

Kaynak: Foreks

Himino: BOJ’un yen hareketinin ekonomi üzerindeki etkisine karşı dikkatli olması gerekli

Yorumlar kapalı.