GÜNE BAKIŞ – TCMB ve BDDK raporları, Almanya fabrika siparişleri takip edilecek; ABD piyasaları kapalı

featured

Yeni günde yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) “Aylık Fiyat Gelişmeleri” raporu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) aylık sektör raporu ve TCMB haftalık para ve banka istatistikleri takip edilecek.

ABD’nin tatil olduğu yurt dışında Almanya’dan fabrika siparişleri verisi öne çıkıyor.

-Öne Çıkan Başlıklar-

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Irak kuzeyindeki Metina, Gara, Hakurk, Kandil ve Asos bölgelerine düzenlenen hava harekatında bölücü terör örgütü tarafından kullanılan 37 hedefin imha edildiğini açıkladı.

İsrail Başbakanlığı, Hamas’ın Gazze’de ateşkes anlaşmasına ilişkin son teklifinin İsrail müzakere ekibi tarafından teslim alındığını açıkladı.

Venezuela ve ABD’nin gerçekleştirilen ikili müzakerelerde “karşılıklı güveni tesis etmek ve ilişkileri geliştirmek için birlikte çalışma” ve “saygılı ve yapıcı bir şekilde iletişimi sürdürme” konularında mutabık kaldığı bildirildi.

ECB Yönetim Konseyi üyesi ve Slovenya Merkez Bankası Başkanı Bostjan Vasle, bir dizi riskin Euro bölgesindeki dezenflasyonu hala rayından çıkarabileceğini, bu nedenle Avrupa Merkez Bankası’nın bir sonraki faiz indirimi için acele etmemesi gerektiğini söyledi.

ABD’de otomobil ve hafif ticari araç satışları yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre ciddi bir değişim göstermedi.

Şilili bakır madenciliği devi Codelco’nun başkanı Maximo Pacheco, üretiminin 2024’ün ilk yarısında yıllık bazda düşmeye devam ettiğini ancak bu yılın ikinci yarısında yükselişe geçmesi gerektiğini söyledi.

Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in ulusal şirketlere Sibirya’nın Gücü 2 doğalgaz boru hattı için teslimat koşullarını “mümkün olan en kısa sürede” kabul etmeleri talimatını verdiklerini söyledi.

-Şirket Haberleri-

Akdeniz Yatırım Holding bağlı ortaklığı Nanox Kimyasal Ürünler, 4,2 milyon TL tutarında satış sözleşmesi imzaladı.

Beyaz Filo, yılın ilk yarısında %39,73 artışla 9.309 adet sıfır km araç satışı gerçekleştirdi.

CW Enerji’nin kar payı dağıtımı Genel Kurul’da onaylandı.

Doğanlar Mobilya, konut inşaatı projesi için mutfak dolapları imalatı hususunda 41,21 milyon TL bedelli hizmet sözleşmesi imzaladı.

Ebebek’in Haziran’da ziyaretçi sayısı 4,44 milyona yükseldi.

Kervansaray Yatırım Holding AŞ, alacaklı Toygar Yedigöz ile olan mevcut icra dosyaları bağlamında borçların yapılandırılması amacıyla Borç Ödeme Protokolü imzaladı.

Marka Yatırım Holding, Markam Redist Kozmetik Pazarlama Dış Ticaret Şirketi’nde bulunan paylarını devretti.

Nissan ve Honda, standartlaştırılmış yazılım ve elektrikli araç şarjı konusunda birlikte çalışmayı düşünüyorlar.

Sur Tatil Evleri GYO, Sur Tatil Evleri Antalya Projesinde 36.528 adet devremülkten 6.980 adet devremülkün ön satışını yaptı.

Türk Hava Yolları (THY) ile International Aero Engines, LLC (IAE) arasındaki Satın alma ve Bakım anlaşmaları revize edildi.

-Yurt İçi Gündem-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şanghay İşbirliği Örgütü 24’üncü Devlet Başkanları Zirvesi’ne katılacak. 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), her enflasyon açıklamasından sonra olduğu gibi “Aylık Fiyat Gelişmeleri” raporunu yayımlayacak (10.00). 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) haftalık sektör verilerini açıklayacak (14.00).

BDDK, Mayıs ayına ilişkin bankacılık sektörü bilanço bilgilerini de aynı saatte yayımlayacak (14.00). 

TBMM Genel Kurulunda, Türk Sivil Havacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerine devam edilecek (14.00).

TCMB, Haziran ayına yönelik reel efektif döviz kuru ve finans dışı firma net döviz pozisyonu verilerini açıklayacak (14.30).

TCMB para ve banka istatistikleri haftalık verileri yayımlanacak. TCMB haftalık bülteninde yurt dışı yerleşiklerin hareketleri, rezervler, parasal veriler ve yurt içi yerleşiklerin döviz pozisyonu öncelikli olarak izlenecek (14.30).

-Yurt Dışı Gündem-

İsviçre’nin Haziran ayı işsizlik oranı rakamları açıklanacak (08.45). 

Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’dan imalat sanayi sektörünün geleceğe yönelik görünümünü en iyi yansıtan verilerden fabrika siparişleri gelecek (09.00).

İsviçre’den izlenecek bir diğer veri Haziran ayı tüketici fiyatları olacak (09.30).

Tayland Merkez Bankası (BoT) Başkanı Sethaput Suthiwartnarueput, ekonomi ve para politikası hakkında basın toplantısı düzenleyecek (10.00).

İtalya, Fransa, Almanya ve Euro Bölgesi için inşaat sektörü satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verileri açıklanacak (10.30). 

İngiltere’den önce Haziran ayı için yeni araç kayıtları, ardından inşaat sektörü PMI verisi gelecek (11.00, 11.30). 

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu Üyesi Philip Lane, Napoli Üniversitesi Federico II’de ders verecek (12.00).

ECB Yönetim Kurulu Üyesi Elizabeth McCaul, 28. Yıllık Ekonomist Hükümet Yuvarlak Masa toplantısına katılacak (12.35).

Kanada’nın hizmet sektörü PMI rakamları duyurulacak (16.30). 

Kolombiya Merkez Bankası (BANREP),28 Haziran tarihli faiz toplantısının tutanaklarını açıklayacak (21.00).

İngiltere’de halk erken genel seçimler için sandık başına gidecek

ABD New York Borsası “Kurtuluş Günü” nedeniyle kapalı olacak.

 

Kaynak: foreks.com

GÜNE BAKIŞ – TCMB ve BDDK raporları, Almanya fabrika siparişleri takip edilecek; ABD piyasaları kapalı

Yorumlar kapalı.