GÜNE BAKIŞ – Piyasalar TCMB faiz kararına odaklanacak

featured

Yeni günde yurt içinde piyasaların tüm dikkati Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararında olacak. Ekonomik güven endeksi ile TCMB haftalık para ve banka istatistikleri, günün veri gündemi olarak takip edilecek.

Yurt dışında Euro Bölgesi’den güven endeksleri, ABD’den final GSYH, dayanıklı mal siparişleri ve bekleyen konut satışları verileri öne çıkıyor.

-Öne Çıkan Başlıklar-

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, “Gazze’deki katliam her an bölgesel bir savaşı tetikleme potansiyeline sahiptir” dedi.

Sermaye Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Kabul edilen maddelere göre, kripto varlık, varlık hizmet sağlayıcısı, platform tanımlaması yapılıyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) çalışma süresinin uzatılmasına dair TBMM Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, “Lübnan, İsrail ve bölge yeni bir savaşı kaldıramaz. AB de bundan etkilenecektir” dedi.

Bolivya Devlet Başkanı Luis Arce’nin halkı meydanlara davet etmesi ve ordu yönetimine yeni isimler atamasının ardından zırhlı araçlar ve askeri birlikler geri çekilmeye başladı; darbe girişimi başarısız oldu.

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Belçika’da Avrupa Birliği (AB) arabuluculuğunda gerçekleştirilen Belgrad-Priştine Diyalog Toplantısı kapsamındaki üçlü görüşmede Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic bir araya gelmeyi reddetti.

Avrupa Birliği (AB) ve Ukrayna arasında, silah sevkiyatı, askeri eğitim ve diğer alanlardaki yardımların önümüzdeki yıllardaki devamını taahhüt eden bir güvenlik anlaşması imzalanması bekleniyor.

Fed’in stres testine katılan 31 büyük ABD bankası, daha fazla sermaye tutmalarını gerektirecek daha sıkı düzenlemelere karşı koyarken yeni bir güç gösterisi yaparak, şiddetli bir küresel durgunluğa dayanabileceklerini belirttiler.

Japonya’da dış ticaret Haziran ayının ilk 10 gününde açık verdi.

ABD’de mimarlık firmalarının faturalandırmalarından oluşan endeks, Covid-19 döneminden bu yana en düşük seviyesine indi.

Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki, yenin dolar karşısında 38 yılın en düşük seviyesine gerilemesinin ardından döviz kuru piyasasına müdahale etmeye hazır olduklarının sinyalini vererek, Japon yetkililerin para birimleri konusunda gerekli adımları atacaklarını söyledi.

Çin’de sanayi şirketlerinin karlarında büyüme Mayıs ayında keskin bir yavaşlama gösterdi.

-Şirket Haberleri-

Ahlatcı Doğal Gaz Dağıtım Enerji ve Yatırımlar’ın kar payı dağıtımı Genel Kurul’da onaylandı.

ASCE GYO, kar payı dağıtımının 3 Temmuz 2024 tarihinde ödenmesine karar verdi.

Gedik Yatırım Menkul Değerler AŞ, sermayesini iç kaynaklardan karşılanmak üzere %98,02 artırarak 1 milyar TL’ye yükseltecek.

Romanya merkezli FlyLili, Hitit’in sistemlerini 26 Haziran 2024 itibarıyla kullanmaya başladı.

Karsan, HOSAB fabrikasında üçlü vardiyadan ikili vardiyaya geçti.

Kocaer Çelik, kar payı hak kullanım tarihinin 01 Temmuz 2024 olarak belirlenmesine karar verdi.

Kordsa, 1 Temmuz’dan itibaren organizasyon yapısında değişikliklere gitti.

Koza Anadolu Metal’in sahip olduğu ATP İnşaat, bağlı ortaklığı ATP Havacılık paylarını 1,75 milyar TL’ye Koza İpek Holding’e satma kararı aldı.

Pasifik GYO’nun kar payı dağıtımı Genel Kurul’da onaylandı.

Suwen, ilk çeyrekte %74 FAVÖK artışı sağladı.

Turk İlaç, DMO’dan 46,17 milyon TL tutarında ihale kazandı.

Türkiye İş Bankası AŞ Mensupları Munzam Sosyal Güvenlik ve Yardım Sandığı Vakfı, özel emir işlemi ile Tecim Yapı Elemanları İnşaat Servis ve Yön. Hiz. San. Tic. Ltd. Şti.’nden 16,12 TL fiyattan 10 milyon TL nominal tutarlı İş Bankası alış işlemi gerçekleştirdi.

Yayla Agro’nun %53,98 hissesine sahip Gümüş Kapital ile Şirket Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gümüş “Hisse Devir Sözleşmesi” imzaladı.

-Yurt İçi Gündem-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 5 alt endeksin (Tüketici %20, reel kesim %40, hizmet %30, perakende ticaret %5 ve İnşaat %5) bileşiminden oluşan ekonomik güven endeksini açıklayacak (10.00).

TÜİK ayrıca 2023 yılı için yıllı sanayi ürün (PRODCOM) istatistikleri raporunu yayımlayacak (10.00).

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), faiz kararı açıklanacak. Foreks Haber anketine katılan 17 ekonomistin tamamı faizin değişmeyeceği öngörüsünde bulundu (14.00).

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) haftalık sektör verilerini açıklayacak (14.00).

TCMB para ve banka istatistikleri haftalık verileri yayımlanacak. TCMB haftalık bülteninde yurt dışı yerleşiklerin hareketleri, rezervler, parasal veriler ve yurt içi yerleşiklerin döviz pozisyonu öncelikli olarak izlenecek (14.30).

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Estonya Cumhurbaşkanı Alar Karis ile görüşecek (16.00).

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Fas Enerji Dönüşümü ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Leila Benali ile bir araya gelecek.

-Yurt Dışı Gündem-

Filipinler Merkez Bankası (BSP), faiz kararını açıklayacak (10.00).

İspanya’dan Mayıs ayına ilişkin perakende satış rakamları gelecek (10.00).

İsveç Merkez Bankası (Riksbank), faiz kararını açıklayacak (10.30).

İtalya’da tüketici ve iş dünyası güven endeksleri birlikte yayımlanacak (11.00).

Avrupa Merkez Bankası (ECB) politika yapıcısı ve Slovakya Merkez Bankası Başkanı Peter Kazimir, Banka’nın güncellenmiş makro görünümünü sunacak.

Euro Bölgesi için ekonomik görünüm, sanayi sektörü ve hizmet sektörü güven endeksleriyle, tüketici güven endeksi nihai verileri açıklanacak (12.00).

İtalya’nın Mayıs ayına ilişkin üretici fiyatları verileri duyurulacak (12.00).

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Finansal İstikrar Raporu’nu yayınlayacak (12.30).

Avustralya Merkez Bankası (RBA) Başkan Yardımcısı Andrew Hauser, Sidney’deki A50 Avustralya Ekonomik Forumu’nda konuşacak (13.00).

FGV, hizmet sektörü ve ticaret güven endeksleriyle, Haziran ayı için IGP-M fiyat endeksi verilerini yayımlayacak (14.00).

Brezilya Merkez Bankası (BCB), Enflasyon Raporu’nu yayımlayacak (14.00).

Meksika’dan Mayıs ayı için işsizlik oranı ve dış ticaret rakamıyla, Brezilya’dan üretici fiyatları verileri aynı saatte ekranlara düşecek (15.00).

ECB Yönetim Kurulu üyesi Frank Elderson, Allen & Overy konferansında bankacılık denetimi üzerine konuşma yapacak.

Çekya Merkez Bankası (CNB), faiz kararını açıklayacak (15.30).

ABD’de ilk çeyrek döneme ilişkin nihai GSYH, haftalık işsizlik başvuruları, Mayıs ayı dayanıklı mal siparişleri ve öncü mal ticareti verileri açıklanacak (15.30).

ABD Merkez Bankası (Fed) Yönetim Kurulu üyesi Michelle Bowman, Ronald Reagan Başkanlık Vakfı ve Enstitü Liderlik Konseyi Konferansı’nda konuşacak.

ABD’de satışı yapılmış, ancak işlemleri henüz tamamlanmamış olan bekleyen konut satışları verisinin Mayıs ayı rakamları duyurulacak (17.00).

ABD’de haftalık doğal gaz stokları verileri yayımlanacak (17.30).

ABD’nin bölgesel endekslerinden Kansas Fed imalat endeksi verileri açıklanacak (18.00).

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey, Britanya Ticaret Odaları konferansında konuşacak (18.00).

Kanada Hazinesi, 2 yıl vadeli, ABD Hazinesi ise 7 yıl vadeli tahvil ihalesinin sonucunu duyuracak (19.00, 20.00).

Meksika Merkez Bankası (Banxico), faiz kararını açıklayacak (21.00).

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, ABD’nin 4’üncü Madde istişaresinin sonucuna ilişkin sunum yapacak (22.00).

Avrupa Konseyi toplantısı gerçekleştirilecek.

ABD Başkanı Joe Biden ve eski Başkan Donald Trump, kasım ayındaki başkanlık seçimleri için canlı yayında karşı karşıya gelecek.

 

Kaynak: foreks.com

GÜNE BAKIŞ – Piyasalar TCMB faiz kararına odaklanacak

Yorumlar kapalı.