GÜNE BAKIŞ – Ödemeler dengesi, sanayi üretimi, işsizlik oranı ve İSO Türkiye ihracat iklimi endeksi bekleniyor

featured

Haftanın ilk günü yurt içinden önemli veriler bekleniyor; Ödemeler dengesi, sanayi üretimi, işsizlik oranı ve İSO Türkiye ihracat iklimi endeksi verileri açıklanacak.

Yurt dışında çok öne çıkan bir veri olmasa da Euro Bölgesi Sentix yatırımcı güven endeksi ve New York Fed tüketici enflasyonu beklentisi takip edilecek.

-Öne Çıkan Başlıklar-

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, tüm ihracat bedelleri ve döviz kazandırıcı hizmet gelirlerinin satış yükümlülüğünün %40’tan %30’a indirildiğini söyledi.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), zorunlu trafik sigortasında temmuz ayında uygulanacak azami prim artışını %3,50 olarak belirledi.

Ekonomi’nin haberine göre, haziran ayında Meclis’e sunulacak yasa teklifinde kripto varlıklar ve borsa hisselerinin alım satımında işlem vergisi alınması kesinleşti. Buna göre, hisse alım satımından on binde 1 ila 3 arasında işlem vergisi, kripto varlıklarda ise yüzde 2 hizmet bedeli alınması öngörülüyor.

Yatırım fonu yatırımcı sayısı ilk kez 5 milyon kişiyi aşarken, portföy tutarı 3 trilyon TL’nin üzerine çıktı.

27 üyeli Avrupa Birliği’nde 6-9 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen Avrupa Parlamentosu seçimlerinin ilk sonuçları açıklandı. Sonuçlar, aşırı sağın önemli kazanımlar elde ettiğini ortaya koydu.

Belçika’da yapılan genel seçimlerin sonucu hükümeti düşürdü. Başbakan Alexander De Croo hezimet yaşayan partisinin yenilgisini kabul ederek istifa etti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara göre istediği sonucu elde edememesinin ardından Fransa Ulusal Meclisi’ni feshetme kararı aldığını açıkladı.

İsrail Savaş Kabinesi Üyesi Benny Gantz, istifa ettiğini açıklayarak, partisinin koalisyon hükümetinden çekildiğini belirtti.

İran İçişleri Bakanlığı, 28 Haziran’da gerçekleştirilecek 14’üncü dönem cumhurbaşkanlığı seçimleri için adaylığı kabul edilen 6 ismi açıkladı.

Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro, Gazze Şeridi’nde yoğun saldırılar düzenleyerek sivilleri katleden İsrail’e kömür ihracatını askıya alacağını açıkladı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Güney Kıbrıs’ın kredi notunu yükseltti.

Japonya’da Ocak-Mart dönemi GSYH’sı sermaye harcamaları ve stok verilerinde yapılan yukarı yönlü revizyonlarla ilk açıklanan rakamlardan daha az daralma gösterdi.

Japonya hükümeti yıllık ekonomik planında, yumuşak tüketim ve enflasyon görünümüne ilişkin belirsizliğin ardından BOJile yakın çalışma ve politikayı “esnek bir şekilde” yönlendirme ihtiyacını vurgulayacak.

Rhodium Group ve MERICS tarafından hazırlanan bir rapora göre, Çin’in 27 üyeli Avrupa Birliği’ne ve Birleşik Krallık’a (Avrupa) yatırımları 2023 yılında 2010’dan bu yana görülen en düşük seviyeye indi.

-Şirket Haberleri-

Akenerji, yılın ilk çeyreğinde 5 milyar TL ciro, 171 milyon TL net kâr açıkladı. Şirket, aynı dönemde 287 milyon TL FAVÖK yarattı.

Ebebek’in Mayıs ayı toplam ürün satışları 7 milyon adedin üzerine çıktı.

Federal-Mogul İzmit Piston ve Pim Üretim Tesisleri AŞ, 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere euro bazlı raporlama yapılmasına ve şirketin fonksiyonel para biriminin euro olacak şekilde değiştirilmesine karar verdi.

İş Bankası, uluslararası piyasalarda 500 milyon ABD Doları tutarında, 5 yıl vadeli sürdürülebilir Eurotahvil ihracı gerçekleştirdi.

Lila Kağıt’ın yaklaşık 28.600 kWp DC / 28.1 MWe AC kapasiteli arazi GES projesinin Bağlantı Anlaşmasına Çağrı Mektubu başvuru uygun bulundu.

Onur Yüksek Teknoloji, 430 bin 299 dolar tutarında sipariş aldı.

Papilon Savunma, 2023 yılı karından pay başına 0,0523636 TL nakit kar payı dağıtımını Genel Kurul onayına sunacak.

Park Elektrik bağlı ortaklığı Konya Ilgın, linyit sahasında kömür üretim faaliyeti sırasında zaruri olarak üretilen kilin HF Penta Madencilik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ne satışı için sözleşme imzaladı.

Pasifik GYO, bedelsiz sermaye artırım oranını %204,87804’ten %192,68292’ye güncelledi.

Platform Turizm, 28,5 milyon TL bedelli yeni bir sözleşme imzaladı.

Platform Turizm, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından yapılan ihaleyi kazandı.

Reeder, ilk elektrikli aracı “reEV Classical” projesinin Türkiye pilot üretimini tamamladı.

Vera Konsept, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından yapılan iki ihalede en yüksek teklifin Şirket’e ait olmadığını açıkladı.

Yapı Kredi Bankası, Yapı Kredi Malta’nın tasfiyesini tamamladı.

Yapı Kredi Bankası, 1,25 milyar TL tahsili gecikmiş alacak tutarını 463 milyon TL bedelle satmaya karar verdi.

-Yurt İçi Gündem-

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Rusya Federasyonu’nu ziyaret edecek.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Nisan ayına ilişkin sanayi üretimi rakamları ve işgücü istatistiklerini açıklayacak (10.00).

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Nisan ayı ödemeler dengesi istatistikleri raporunu yayımlayacak. Foreks Haber anketine katılan ekomistlerin beklentisi açığın 6,14 milyar dolar olacağı yönünde oluştu (10.00). 

İstanbul Sanayi Odası ve IHS Markit işbirliğinde, imalat sektörünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet koşullarını ölçmek ve takip etmek amacıyla oluşturulan İSO Türkiye ihracat iklimi endeksi açıklanacak (10.00). 

Hazine, mayıs ayı için iç borçlanmanın ortalama vadesi, maliyeti ve iç borç çevirme oranlarını duyuracak (17.30).

-Yurt Dışı Gündem-

Avustralya, Çin ve Hong Kong piyasaları tatil nedeniyle kapalı bulunuyor.

Japonya sanayi üretimi rakamlarının öncüsü olarak kabul edilen makina aksamı siparişleri takip edilecek (09.00). 

SECO, İsviçre için tüketici güven endeksini yayımlayacak (10.00). 

Euro Bölgesi’nde yatırımcıların piyasaya bakışını yansıtan Sentix yatırımcı güven endeksi verileri açıklanacak (11.30). 

Pakistan Merkez Bankası (SBP), faiz kararını açıklayacak (14.00). 

ABD’den Conferance Board istihdam trend endeksi ve ardından New York Fed tüketici enflasyonu beklentisi gelecek (17.00, 18.00). 

ABD Hazinesi’nin 3 yıl vadeli çıkacağı tahvil ihalesinin sonucu duyurulacak (20.00).

 

Kaynak: foreks.com

GÜNE BAKIŞ – Ödemeler dengesi, sanayi üretimi, işsizlik oranı ve İSO Türkiye ihracat iklimi endeksi bekleniyor

Yorumlar kapalı.