GÜNE BAKIŞ – Motorlu kara taşıtları, Almanya GfK ve ABD yeni konut satışları izlenecek

featured

Yeni günde motorlu kara taşıtları verileri ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) haftalık para ve banka istatistikleri takip edilecek.

Yurt dışında Almanya GfK tüketici güven endeksi ve ABD yeni konut satışları verileri izlenecek.

-Öne Çıkan Başlıklar-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yaz ayları boyunca çok daha kararlı ve sonuç alıcı operasyonlar gerçekleştireceğiz” dedi.

Otomotiv sektöründe genel güvenlik yönetmeliği değişikliği uygulama tarihi 7 Temmuz 2024’ten 31 Ağustos 2024’e ertelendi.

Ukrayna ve Moldova, Lüksemburg’da gerçekleştirilen Hükümetlerarası Katılım Konferansı ile Avrupa Birliği’ne tam üyelik müzakerelerine resmi olarak başladı.

İki Birleşmiş Milletler (BM) yetkilisi, İsrail’den insani yardım çalışanlarının daha iyi korunması için acil adımlar atılmadığı takdirde BM’nin Gazze Şeridi’ndeki yardım operasyonlarını askıya alacağını aktardı.

Kuzey Kore’nin Japon Denizi istikametine doğru tanımlanamayan bir balistik füze fırlattığı bildirildi. Füzenin Japonya’nın münhasır ekonomik bölgesinin dışına düştüğü açıklandı.

ABD, İran ordusuna milyarlarca dolar aktarmakla suçladığı 50’ye yakın kurum ve kişiye yaptırım kararı aldı.

Rusya, Avrupa Birliği’nin bazı Rus yayın organlarına uyguladığı yasağa misilleme olarak 81 Avrupa yayınının engellediğini açıkladı.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ve Rusya Savunma Bakanı Andrey Belousov yaptığı telefon görüşmesinde Ukrayna’daki durumu ele aldı.

Yemen’deki Husiler tarafından düzenlendiğinden şüphelenilen saldırılar Aden Körfezi’nde bir gemiyi ve İsrail’in güneyindeki liman kenti Eilat’ı hedef aldı.

Fed Başkan Yardımcısı Lisa Cook, ekonominin performansının beklentilerini karşılaması halinde Fed’in indirimine gitme yolunda olduğunu söyledi, ancak Fed’in ne zaman harekete geçebileceğini söylemekten kaçındı.

Çin’in 10 yıl vadeli devlet tahvilinin getirisi, yatırımcıların Çin hükümetinin ekonomiye daha fazla teşvik sağlayacağı beklentileri ile tahvillere akın etmeye devam etmelerine bağlı olarak 2002’den bu yana görülen en düşük seviyeye indi.

-Şirket Haberleri-

Elite Naturel’in Ankara/Polatlı’da bulunan fabrikasında kurulumu tamamlanan yaş sebze ve meyve işleme tesisinin, yasal izinlerin tamamlanması ile birlikte Temmuz ayı başında faaliyete geçmesi bekleniyor.

Global Yatırım Holding bağlı ortaklığı Global Ports Holding’in Mayıs ayında yolcu hareketleri Mayıs’ta %30 arttı.

Orge Enerji, geri alım programı için 40 milyon TL olan azami fon tutarını 100 milyon TL’ye yükseltti.

Park Elektrik Yönetim Kurulunun 2023 yılı hesap dönemine ilişkin kâr payı dağıtılması yönündeki önerisi Genel Kurul tarafından aynen kabul edildi.

Pera Yatırım Holding, Sümerpark AVM’de bir mağaza için 5 yıllık kira sözleşmesi imzaladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Qnbpay Ödeme Hizmetleri AŞ ve SBM Elektronik Para ve Ödeme Kuruluşu AŞ’ye faaliyet izni verdi.

Yiğit Akü, harp bataryaları tedariki için opsiyonlar dahil 175,1 milyon euro bedelli sözleşme imzaladı.

-Yurt İçi Gündem-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs ayına ilişkin motorlu kara taşıtları verilerini açıklayacak (10.00).

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kurulunun (OSBÜK) 22. Olağan Genel Kurulu’na katılacak (10.45).

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Meclis Grup Toplantısı’nda konuşacak (12.00).

TBMM Genel Kurulunda, kripto varlıklara ilişkin düzenlemeler içeren Sermaye Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerine devam edilecek (14.00).

TCMB, Kurban Bayramı nedeniyle bir önceki hafta yayımlanamayan para ve banka istatistikleri haftalık verilerini yayımlayacak. TCMB haftalık bülteninde yurt dışı yerleşiklerin hareketleri, rezervler, parasal veriler ve yurt içi yerleşiklerin döviz pozisyonu öncelikli olarak izlenecek (14.30).

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir araya gelecek (16.00).

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türkiye-Polonya-Romanya Üçlü İş Birliği Süreci Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılacak.

-Yurt Dışı Gündem-

GfK, Almanya için tüketici güven endeksi verilerini açıklayacak (09.00).

Bir başka tüketici güveni verisi de Fransa’dan gelecek (09.45).

İngiltere Hazinesi, 14 yıllık tahvil ihalesinin sonucumu duyuracak (12.05).

Finlandiya Merkez Bankası Başkanı Olli Rehn, İtalya Merkez Bankası Başkanı Fabio Panetta ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) Baş Ekonomisti Philip R. Lane, Finlandiya Merkez Bankası’nın “Düşük ve Yüksek Enflasyon Ortamlarında Para Politikasına İlişkin 3. Uluslararası Para Politikası” konferansında konuşacaklar (12.30).

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Baş Ekonomisti Philip R. Lane, Finlandiya’da düzenlenen düşük ve yüksek enflasyon ortamlarında para politikasına ilişkin “Bank of Finland 3. Uluslararası Para Politikası Konferansı”nda konuşacak (13.40).

FGV, Brezilya için sanayi sektörü güven endeksi verilerini açıklayacak (14.00).

ABD’de konut piyasasında kredi başvurularını ve faizlerin yönünü gösteren MBA verileri yayımlanacak (14.00).

Brezilya’dan takip edilecek diğer veri, Haziran ayının ilk 15 günü için enflasyon rakamları olacak (15.00).

ABD’nin Mayıs ayı yeni konut satışları verileri yayımlanacak (17.00).

ABD Enerji Bakanlığı (DoE), petrol ve petrol ürünleri stokları verilerini açıklayacak (17.30).

Dallas Fed tarafından yayımlanacak ikinci çeyrek döneme ilişkin enerji raporu takip edilecek (17.30).

ABD Hazinesi, 5 yıllık tahvil ihalesini sonucunu duyuracak (20.00).

ABD Merkez Bankası (Fed), büyük banka finansmanlarına yönelik yıllık stres testinin 2024 sonuçlarını açıklayacak.

 

Kaynak: foreks.com

GÜNE BAKIŞ – Motorlu kara taşıtları, Almanya GfK ve ABD yeni konut satışları izlenecek

Yorumlar kapalı.