GÜNE BAKIŞ – İngiltere işsizlik oranı, Almanya TÜFE ve ZEW ile ABD ÜFE takip edilecek

featured

Yurt içinde öne çıkan bir verinin olmadığı yeni günde, yurt dışında İngiltere işsizlik oranı, Almanya tüketici fiyatları, ZEW ve ABD üretici fiyatları takip edilecek.

-Öne Çıkan Başlıklar-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan ile Türkiye arasında çözülemeyecek bir sorun olmadığını ifade ederek, “Yunanistan’la terörle mücadele konusunda anlayış birliğimiz giderek güçleniyor. Terör örgütlerine bölgemizin geleceğinde yer olmadığına dair mutabıkız” dedi.

Çin, Tayvan, Hindistan, Güney Kore, Rusya ve Tayland menşeli plastik ve mamulleri faslı altında yer alan stren polimerleri (ilk şekillerde) altında “Diğerleri” eşya tanımlı polistiren ürününe yönelik damping soruşturması açıldı.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin İsrail’in Gazze’deki Filistinlileri öldürmesini bir soykırım olarak görmediğini belirterek, “Gazze’de yaşananların bir soykırım olduğuna inanmıyoruz” dedi.

Japonya’nın üretici fiyatları olarak kabul edilen kurumsal mal fiyatları Nisan ayında beklentilere paralel artış gösterdi.

Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki, politika hedeflerine ulaşmada birbirlerini engellememeleri için hükümet ve BOJ arasındaki koordinasyon ve iş birliğinin önemini vurguladı.

Pekin’in ultra uzun tahvil satış planının başladığını duyurmasından bir gün sonra devlet medyasında yer alan haberler Çinli yetkililerin bankaların zorunlu karşılık oranlarını düşürmeye hazırlanıyor olabileceklerini yazdı.

-Şirket Haberleri-

ASELSAN, 2023 yılı karından pay başına net 0,1 TL nakit kar payı dağıtımını Genel Kurul onayına sunacak.

CVK Maden, yurt dışında yerleşik bir şirketten 64,55 milyon TL bedelli sipariş aldı.

Koroplast, Metro Türkiye ile yeni bir anlaşmaya imza attı.

MMC Sanayi ortakları Fatih Eren ve Ali Rıza Kibritçioğlu, sahip oldukları imtiyazlı payları borsa dışında Orhan Pala’ya devrettiler.

Rodrigo, sermayesini %300 bedelsiz artırarak 28,34 milyon TL’ye yükseltiyor.

Uzertaş, Probel Yazılım ve Bilişim Sistemleri AŞ’nin %51’ini 117,5 milyon TL bedelle satın aldı.

VBT Yazılım, özel bir bankayla 1,54 milyon dolarlık sözleşme imzaladı.

-Yurt İçi Gündem-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart ayı için kümes hayvancılığı ile süt ve süt ürünleri üretimi verilerini yayımlayacak (10.00).

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, “Türkiye-Azerbaycan Doğal Gaz Alanında İş Birliği Anlaşması İmza Töreni”ne katılacak (13.00).

TBMM Genel Kurulunda fahiş fiyat artışı ve stokçuluk cezalarının artırılmasını da içeren kanun teklifinin görüşmelerine başlanacak (15.00).

-Yurt Dışı Gündem-

Avrupa piyasaları İngiltere’den gelecek Mart ayına ilişkin işsizlik oranı ve kazançlar verileriyle başlayacak (09.00).

Aynı saatte Almanya’dan Nisan ayına ilişkin final tüketici fiyatları ve Mart ayının tarım üretici fiyatları verileri takip edilecek (09.00).

Hindistan’ın Nisan ayı toptan fiyat endeksi rakamları açıklanacak (09.30).

İsviçre’den Nisan ayı üretimi ve ithal fiyatları verileri gelecek (09.30).

İspanya’nın Nisan ayı final tüketici fiyatları verileri yayımlanacak (10.00).

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Baş Ekonomisti Huw Pill, Yeminli Mali Müşavirler Enstitüsü’nde ekonomik görünüm hakkında bir sunum yapacak (10.30).

Almanya’nın en önemli endekslerinden ZEW ekonomik beklenti ve cari koşullar endeksi rakamları açıklanacak (12.00).

İngiltere Hazinesi, 49 yıllık uzun vadeli tahvil ihalesinin sonuçlarını duyuracak (12.05).

Almanya Hazinesi, 2 yıllık tahvil ihalesi sonucunu açıklayacak (12.30).

NFIB, ABD’de küçük işletmelerin görünümünü yansıtan anket sonucunu yayımlayacak (13.00).

ABD’nin Nisan ayına ilişkin üretici fiyatları verileri açıklanacak (15.30).

Kanada’dan Mart ayı toptan satış ve stok rakamları gelecek (15.30).

Dünyanın en yüksek enflasyon rakamlarına sahip ülkelerinden Arjantin için Nisan ayı tüketici fiyatları verileri yayımlanacak (22.00).

ABD’de enerji sektörünün en büyük ticari birliği olan Amerikan Petrol Enstitüsü (API) petrol ve petrol ürünleri stokları verileri açıklanacak (23.30).

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel, bilimsel bir konferansın açılış konuşmasını yapacak (16.15).

Petrol işlemcilerinin yakından takip ettiği Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) aylık raporu yayımlanacak.

ABD’de iki gün sürecek Kopenhag Demokrasi Zirvesi başlayacak. Zirveye, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton konuşmacı olarak katılacak.

 

Kaynak: foreks.com

GÜNE BAKIŞ – İngiltere işsizlik oranı, Almanya TÜFE ve ZEW ile ABD ÜFE takip edilecek

Yorumlar kapalı.