GÜNE BAKIŞ – Hizmet PMI, Euro Bölgesi ÜFE ve ADP takip edilecek

featured

Yurt içinde öne çıkan bir verinin olmadığı yeni günde, yurt dışında hizmet sektörü satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verilerinin yanı sıra, Euro Bölgesi’nden üretici fiyatları ve ABD’den ADP özel sektör istihdamı verileri takip edilecek.

-Öne Çıkan Başlıklar-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kamu çalışanlarımız için 16 Haziran Pazar günü başlayacak Kurban Bayramı sonrasındaki 2 günlük süreyi de idari izin kapsamına aldık. Böylelikle Perşembe ve Cuma günlerini de bayram tatiline ekleyerek 9 günlük bir tatil imkânı sağlamış oluyoruz ” dedi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerinden kaynaklanan atama ve diğer yetkilerinin esası itibariyle geçersiz olduğu veya yok sayıldığı şeklindeki yorumlar gerçek dışıdır” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emekli vatandaşların bayram ikramiyesi ödemelerinin Kurban Bayramı öncesinde 10 Haziran ile 14 Haziran tarihleri arasında banka hesaplarına yatırılacağını açıkladı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, “Şu anda risklere baktığımızda, net söylemek gerekirse yukarı yönlü risklerin daha ağır bastığını görüyoruz, bunu da zaten iletişimimizde çeşitli kez kullandık, net bir şekilde açıkladık. Dolayısıyla, hedefimizin şu anda gerçekçi olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Hindistan’da yapılan genel seçimleri, Başbakan Narendra Modi’nin Bharatiya Janata Partisi (BJP) liderliğinde kurulan Ulusal Demokratik İttifakı (NDA) kazandı. Modi, son seçimlerde güç kaybetse de görevdeki 3’ncü dönemini garantilemiş oldu.

ABD Başkanı Joe Biden, ABD-Meksika sınırındaki yasadışı geçişleri engellemeye yönelik yeni kararnameye imza attı.

Slovenya Parlamentosu, Filistin devletinin tanınmasına yönelik kararnameyi onayladı.

İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, İsrail Savunma Kuvvetleri’nin (IDF) kuzeyde bir taarruza geçmeye hazır olduğunu söyleyerek, Lübnan’a saldırıya hazırız sinyali verdi.

Avustralya’nın emtia açısından zengin ekonomisi, yüksek faiz oranlarının etkisi ve enflasyon baskıları nedeniyle artan maliyetlerin ekonomik aktiviteyi yavaşlatması nedeniyle, çeyrekten çeyreğe neredeyse durma noktasına geldi.

Wall Street’in başlıca hisse senedi endeksleri üst üste üçüncü günü de yükseklişle tamamladı. Ancak küçük sermayeli şirketler bir darbe daha aldı.

Japonya’da enflasyona göre düzeltilmiş reel ücretler Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre geriledi, ancak düşüş hızını yavaşlattı.

Çin’de Caixin Media ve S&P Global tarafından hazırlanan Caixin hizmet satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Mayıs ayında Nisan ayındaki 52.5 seviyesinden 54.0’a yükseldi.

-Şirket Haberleri-

ARD Grup Genel Kurul’nda 2023 yılı hesap dönemi kâr dağıtımının tek seferde yapılması onaylandı.

BBVA’nın Sabadell için 12 milyar Euro’yu aşan düşmanca teklifine izin vermesini talebiyle Avrupa Merkez Bankası’na başvurduğu öne sürüldü.

Borusan Yatırım ve Pazarlama AŞ, Borusan İstikbal Ticaret Türk AŞ’nin Borusan Lojistik Dağıtım Depolama Taşımacılık ve Ticaret AŞ’de sahip olduğu payları 18,2 milyon dolar bedelle devraldı.

CW Enerji, yurt içi yerleşik bir müşterisiyle 1,53 milyon dolar tutarında ürün satışı için anlaşma sağladı.

Beşiktaş Futbol, sermayesini %400 bedelli artırarak 1,2 milyar TL’ye çıkarıyor.

Doğanlar Mobilya, Mayıs ayında 11 mağaza açılışı gerçekleştirdi.

GEN, üç taksit halinde ödenmesine karar verilen kar payının ilk taksitinin 7 Haziran 2024 tarihinde ödeyecek.

Kocaer Çelik, bedelsiz sermaye artırımına ilişkin Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) başvurusunu güncelledi.

Lila Kağıt Genel Müdürü Alp Öğücü, Halka arz gelirinin %30’unu Erzurum fabrika yatırımımız için harcamayı hedeflediklerini söyledi.

Mercan Kimya, 2023 yılı karından pay başına 0,0629867 TL nakit kar payı dağıtımını Genel Kurul onayına sunacak.

Migros, Mayıs ayında 34 yeni mağaza ve 1 adet dağıtım merkezini hizmete açtı.

PC İletişim, CNBC-e markasının tanıtımına yönelik medya planlama ve satın alma faaliyetlerini yürütmek üzere sözleşme imzaladı.

Türk Tuborg ana ortağı International Beer Breweries Ltd. fiili dolaşımdaki pay oranını %5’e çıkarma hedefiyle pay satışı yapma kararı aldı.

Ulusoy Un, kaynaklarını verimli kullanmak adına Samsun/Tekkeköy’deki 500 ton/gün kapasiteli 35 yıllık tesisindeki üretimi durdurarak, üretime daha verimli şekilde Samsun Gıda OSB’de bulunan 2.088 ton/gün kapasiteli, Türkiye’nin en büyük ve en teknolojik un fabrikasında devam etme kararı aldı.

Ünlü Yatırım Holding AŞ, 2024 yılının ilk çeyrek döneminde 551,2 milyon TL olan genişletilmiş hasılatın, yılın tamamında 2 milyar TL olmasını bekliyor.

Vestel Elektronik bağlı ortaklığı Vestel Holland, Cylinda AB’nin satın alınması işlemlerini tamamladı.

-Yurt İçi Gündem-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2023 yılına ilişkin sinema ve gösteri sanatları istatistikleriyle, 1990-2022 dönemine ilişkin sera gazı emisyonları istatistiklerini yayımlayacak (10.00).

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2024 yılının ilk çeyrek dönemine ilişkin verimlilik istatistikleri açıklanacak (10.00). 

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye-Tunus Yatırım ve İş Forumu Toplantısı’na katılacak (10.30). 

TBMM Genel Kurulunda, Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerine başlanacak (14.00).

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, YASED Küresel Yatırım Günleri ve YASED Ankara Resepsiyonu’na katılacak (14.30).

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Galatasaray Spor Kulübü yönetici, teknik heyet ve sporcularını kabul edecek (15.00). 

-Yurt Dışı Gündem-

Avrupa’da hizmet sektörü PMI veri akışı Rusya ile başlayacak (09.00). 

Fransa’dan Nisan ayına ilişkin sanayi üretimi rakamları gelecek (09.45). 

İspanya, İtalya, Fransa, Almanya, Euro Bölgesi ve İngiltere için hizmet sektörü PMI rakamları art arda ekranlara düşecek (10.15, 10.45, 10.50, 10.55, 11.00, 11.30). 

İngiltere’nin Mayıs ayına ilişkin yeni araç kayıtları verileri açıklanacak (11.00). 

Euro Bölgesi için Nisan ayı üretici fiyatları verileri yayımlanacak (12.00). 

İngiltere Hazinesi 3 yıllık, Almanya Hazinesi 7 yıllık çıktığı tahvil ihalelerinin sonuçlarını açıklayacak (12.05, 12.30). 

ABD’de konut piyasasında kredi başvurularını ve faizlerin yönünü gösteren MBA verileri yayımlanacak (14.00).

Brezilya’nın Nisan ayı sanayi üretimi rakamları ile Meksika’nın tüketici güven endeksi açıklanacak (15.00). 

ABD’den tarım dışı istihdam verisinin öncüsü kabul edilen ADP özel sektör istihdamı Mayıs ayı rakamları gelecek (15.15). 

Kanada’nın yılın ilk çeyrek dönemine ilişkin işgücü verimlilik ve maliyet istatistikleri yayımlanacak (15.30). 

Polonya Merkez Bankası (NBP), faiz kararını açıklayacak (16.00). 

Brezilya, Kanada ve ABD’den hizmet sektörü PMI rakamları gelecek (16.00, 16.30, 16.45).

ABD’den diğer PMI rakamı da ISM tarafından açıklanacak (17.00). 

ABD Enerji Bakanlığı (DoE), petrol ve petrol ürünleri stokları verilerini açıklayacak (17.30).

Günün son verisi Arjantin’in sanayi üretimi rakamları olacak (22.00).

GÜNE BAKIŞ – Hizmet PMI, Euro Bölgesi ÜFE ve ADP takip edilecek

Yorumlar kapalı.