GÜNE BAKIŞ – Hazine ihaleleri ve Powell’ın sunumu takip edilecek

featured

Yurt içinde Hazine ihalelerinin takip edileceği yeni günde, yurt dışında gözler ABD Merkez Bankası (Fed) Jerome Powell’ın sunumunda olacak.

-Öne Çıkan Başlıklar-

Türkiye’nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A’yı yörüngeye taşıyan Falcon 9 roketi başarılı bir şekilde fırlatıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türksat 6A ile uydu üretiminde yeni safhaya geçtik. Yerli, milli haberleşme uydumuz 6A mevcut uyduların yedeklenmesini sağlayacak ve kapasiteyi artıracaktır” dedi.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Brüksel’de düzenlenen ilk Türkiye-AB Yüksek Düzeyli Ticaret Diyaloğu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, “Mevcut haliyle Gümrük Birliği, kapsamlı ve sağlam ortaklığımızın potansiyelini tam olarak yansıtmamaktadır” dedi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, en düşük emekli aylığına ilişkin, “Üzerinde çalışılıyor. Çalışma devam ediyor. Henüz karar verilmiş değil” dedi.

Polonya Başbakanı Donald Tusk, NATO’nun Polonya’ya savaş uçakları vermesi durumunda ellerindeki MİG-29 uçaklarını Ukrayna’ya verebileceklerini söyledi.

Hamas, “Hamas, siyonist saldırganlığın durdurulması için bir anlaşmaya varılmasını kolaylaştıracak esneklik ve olumluluk sergilerken, Netanyahu halkımıza yönelik saldırganlığını artırarak müzakerelerin önüne ilave engeller koymakta” açıklamasını yaptı.

Beyaz Saray, ABD basınında Parkinson konusunda uzman bir doktorun 8 kez Beyaz Saray’ı ziyaret ettiğine dair çıkan haberlerin ardından ABD Başkanı Joe Biden’ın Parkinson tedavisi görmediğini açıkladı.

Çin Sanayi Bakanlığı, hem yeni inşaat hem de genişletme projeleri de dahil olmak üzere güneş fotovoltaik (PV) üretim projeleri için minimum sermaye oranını %30 olarak belirleyen bir kural taslağı yayınladı.

Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki, bakanlığının Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) tahvil piyasası katılımcılarıyla, tahvil azaltma planlarına ilişkin toplantısındaki tartışmaları izleyeceğini söyledi.

ABD’de tüketici kredileri Mayıs ayında son üç ayın en hızlı artışını kaydetti; Bu artış kredi kartı bakiyelerindeki artışı yansıtıyor.

-Şirket Haberleri-

Ensari Deri, bir kişi hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde suç duyurusunda bulundu ve SPK’ya ihbar etti.

Göknur Gıda, İngiltere, Çin, Fas, Birleşik Arap Emirlikleri (Dubai) ve Suudi Arabistan’da yeni firmalar kurarak, yerinde depolama ve ambalajlama faaliyetleri için gerekli süreçleri başlattı.

ICU Girişim Sermayesi iştiraklerinden ISM Medikal Yatırımlar, Samsun’da fabrika yatırımının temelini attı.

Kocaer Çelik, son 35 günde toplam 46,3 milyon dolar tutarında çelik profil siparişi aldı.

Koza Altın’ın Kaymaz Altın Madeni 3. Maden Atığı Depolama Tesisi Projesi’nde Mahkeme Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca verilen “ÇED Olumlu” kararında hukuka uygunluk bulunmadığını değerlendirdi ve Danıştay nezdinde temyiz yolu açık olmak üzere, dava konusu işlemin iptaline hükmetti.

Ostim bağlı ortaklığı Ostim Finans’ın GES tesisi devreye alındı.

Peker GYO, sermayesini %273,2 bedelsiz artırarak 2,5 milyar TL’ye çıkaracak.

Pera Yatırım Holding, sermayesini %600 bedelsiz artırarak 997,9 milyon TL’ye yükseltecek.

Rekabet Kurulu, Koroplast hakkında soruşturma açtı.

Trend GYO, pazarlama ve satış faaliyetlerinde bulunmak üzere bir üçüncü tüzel kişi şahıs ile hizmet sözleşmesi akdetti.

-Yurt İçi Gündem-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), “Dünya Nüfus Günü” bültenini yayımlayacak (10.00).

Rekabet Kurulu’nun traktör soruşturması sözlü savunma toplantısı yapılacak (10.30).

TBMM Genel Kurulunda Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifi’nin görüşmelerine başlanacak (15.00).

Hazine, 4 yıl vadeli TLREF’e endeksli tahvil ve sabit kuponlu tahvil ihaleleri düzenleyecek.

-Yurt Dışı Gündem-

Hollanda’nın Haziran ayı nihai tüketici fiyatları verileri yayımlanacak (07.30).

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Sigorta Denetlemesinden Sorumlu İcra Direktörü Gareth Truran,  “Sigorta Varlık Riski” seminerinde konuşacak (08.00).

BoE Ödemeler İcra Direktörü Victoria Cleland, bir konferansta konuşacak (11.05).

OECD Bölgesi için Mayıs ayı tüketici fiyatları verileri duyurulacak (13.00).

NFIB, ABD’de küçük işletmelerin görünümlerini yansıtan endeks verilerini yayımlanacak (13.00).

Meksika’dan Haziran ayına ilişkin tüketici ve üretici fiyatları ile tüketici güven endeksi aynı saatte ekranlara düşecek (15.00).

ABD Merkez Bankası (Fed) Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Michael Barr, Washington’da Fed’in ev sahipliği yaptığı “Finansal Katılım Uygulamaları ve Yenilikler” Konferansında konuşacak (16.15).

Fed Başkanı Jerome Powell, Senato Bankacılık Komitesi’nde altı aylık para politikası sunumunu yapacak (17.00).

ABD Hazinesi, 52 haftalık ve 3 yıllık tahvil ihalelerinin sonuçlarını duyuracak (18.30, 20.00).

Fed Yetkilisi Michelle Bowman, Washington’da Fed’in ev sahipliği yaptığı “Finansal Katılım Uygulamaları ve Yenilikler” konferansında konuşacak (20.30).

ABD’de enerji sektörünün en büyük ticari birliği olan Amerikan Petrol Enstitüsü (API) petrol ve petrol ürünleri stokları verileri açıklanacak (23.30).

ABD, üç gün sürecek NATO’nun 75’inci yıl dönümü zirvesine ev sahipliği yapacak.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Rusya’nın Ukrayna’da bir çocuk hastanesine saldırı düzenlemesinin ardından bir araya gelecek.

 

Kaynak: foreks.com

GÜNE BAKIŞ – Hazine ihaleleri ve Powell’ın sunumu takip edilecek

Yorumlar kapalı.