GÜNE BAKIŞ – Hazine ihaleleri, Almanya dış ticaret ve Sentix takip edilecek

featured

Haftanın ilk günü yurt içinde Hazine ihaleleri, finansal yatırım araçlarının reel getiri oranları, İSO Türkiye ihracat iklimi endeksi ve “Dış Ticaret Beklenti Anketi” sonuçları bekleniyor.

Yurt dışında Almanya dış ticaret, Euro Bölgesi Sentix yatırımcı güven endeksi ve New York tüketici enflasyon beklentisi verileri takip edilecek.

-Öne Çıkan Başlıklar-

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), 2023 yılında gerçek ve tüzel kişilere toplamda 244 milyon 882 bin TL idari para cezası verdi.

İran’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda oyların yüzde 53.7’sini alan Türk kökenli Tebriz Milletvekili Mesud Pezeşkiyan, ülkenin 9’uncu cumhurbaşkanı oldu.

Fransa’da erken genel seçimlerin ikinci turunda sandık çıkış anketlerine göre, sol koalisyon Yeni Halk Cephesi’nin (Nouveau Front Populaire) birinci olması beklenirken, hiçbir koalisyon mecliste çoğunluğu sağlayamadı.

Fransa Başbakanı Gabriel Attal, bugün Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a istifasını sunacağını açıkladı.

Reuters’ın üst düzey bir Hamas yetkilisine dayandırdığı haberine göre Hamas, ABD tarafından yapılan ve 3 aşamalı ateşkes anlaşmanın ilk aşamasından 16 gün sonra aralarında İsrailli askerlerin de bulunduğu rehinelerin serbest bırakılması için görüşmelere başlanması önerisini kabul etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova’nın Ukrayna’da ateşkesten değil, krizin kalıcı olarak çözülmesinden yana olduğunu söyleyerek, “Rusya, çatışmanın tam ve kesin bir şekilde sona erdirilmesinden yanadır” dedi.

ABD’de enerji şirketlerinin faaliyette bulunan petrol ve doğal gaz sondaj kule sayısı üst üste dört hafta yaşadığı düşüşün ardından geldiği son 2,5 yılın en düşük seviyesinden az da olsa artış gösterdi.

Çin Merkez Bankası, açık piyasa işlemlerini daha verimli hale getirmek ve bankacılık sistemi likiditesini bol tutmak için geçici tahvil geri alım anlaşmaları veya ters repolar yapmaya başlayacağını duyurdu.

-Şirket Haberleri-

Altınyağ Madencilik, Kemalpaşa’da bulunan yatırım amaçlı arsaların satışından emlak piyasasında daralma nedeniyle vazgeçti.

Arçelik, Whirlpool Europe bünyesinde bulunan üretim tesislerinden İngiltere’deki kurutucu fabrikasını yıl sonuna kadar kapatmayı hedefliyor.

Aydem Yenilenebilir Enerji’nin %100 sahibi olduğu Ey-tur Enerji Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ ve Başat Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ şirketleri altında bulunan Yağmur HES ve Armağan HES’in üretim lisansı iadesi iç in başvuru yapıldı.

Aydem Yenilenebilir Enerji, 2023 yılı karından net 0,4911804 TL nakit kar payı dağıtımını Olağanüstü Genel Kurul onayına sunacak.

Boğaziçi Beton’un Topkapı şubesi projenin hazır beton ihtiyacının büyük kısmının tamamlanmış olması nedeniyle kapatılacak.

Doğuş Otomotiv ile Aerofoils arasında distribütörlük sözleşmesi imzalandı.

Ebebek’in toplam ürün satışı Haziran’da 8,3 milyon adet oldu.

Galatasaray Olağanüstü Genel Kurulu’nda Başkan Dursun Özbek ve yönetimine, Florya arazisinin değerlendirilmesi ve Galatasaray Adası’nın yeni imar planına göre restore edilmesi konularında yetki verildi.

Gübretaş ile Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği arasındaki “Başbayilik Sözleşmesi” yenilendi.

Hedef Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı AŞ, sermayesini %100 bedelli artırarak 1,13 milyar TL’ye çıkaracak.

Panora GYO’nun kar payı dağıtımı Genel Kurul’da kabul edildi.

Rekabet Kurulu, Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları AŞ (Şişecam), Şişecam Çevre Sistemleri AŞ’ye çevre taahhütlerine aykırı davranmış olabileceği, Karacalar Nak. Oto. Geri Dön. San. ve Tic. Ltd. Şti.’ye ise yatay nitelikli ihaleler gerçekleştirmiş olabileceği şüphesiyle soruşturma açılmasına karar verdi.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Koza Anadolu Metal Madencilik İşletmeleri AŞ bağlı ortaklığı ATP İnşaat ve Ticaret AŞ’nin sahibi olduğu ATP Havacılık AŞ paylarının satışını onayladı.

TAV Havalimanları’nın 2024 yılının ilk yarısında hizmet verdiği yolcu sayısı, 2023 yılı aynı dönemin %17 üstünde gerçekleşti.

Türk Telekom Network Genel Müdür Yardımcısı olarak Zafer Orhan atandı.

Uzertaş Boya’nın Borsa İstanbul bülten adı bugünden itibaren İnnosa Teknoloji olarak değiştirilecek.

VBT Yazılım, Kpay Ödeme Teknolojileri Danışmanlık Sanayi Ve Ticaret AŞ’de sahip olduğu payları 8 milyon TL bedelle VBT Yazılım Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’na devredecek.

-Yurt İçi Gündem-

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, “Türkiye-AB Yüksek Düzeyli Ticaret Diyaloğu Toplantısı”na katılacak.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Haziran ayının finansal yatırım araçlarının reel getiri oranlarını açıklayacak (10.00).

İstanbul Sanayi Odası ve IHS Markit işbirliğinde, imalat sektörünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet koşullarını ölçmek ve takip etmek amacıyla oluşturulan İSO Türkiye ihracat iklimi endeksi açıklanacak (10.00).

Ticaret Bakanlığı tarafından üçüncü çeyrek dönem için “Dış Ticaret Beklenti Anketi” sonuçları yayımlanacak (10.00).

Hazine, Haziran ayı için iç borçlanmanın ortalama vadesi, maliyeti ve iç borç çevirme oranlarını duyuracak (17.30).

Hazine, 9 ay vadeli bono ve 7 yıl vadeli değişken faizli tahvil ihaleleri düzenleyecek.

-Yurt Dışı Gündem-

Japonya’dan ekonomi gözlemcileri cari ve görünüm endeksleri verisi gelecek (08.00).

Japonya’da günün son verisi sanayi üretimi için öncü gösterge kabul edilen makine aksamı siparişleri Haziran rakamları olacak (09.00).

Avrupa piyasaları Almanya’nın Mayıs ayı dış ticaret rakamlarıyla güne başlayacak (09.00).

Euro Bölgesi’nde yatırımcıların piyasaya bakışını yansıtan Sentix yatırımcı güven endeksi verileri açıklanacak (11.30).

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Para Politikası Kurulu üyesi Jonathan Haskel, “İngiltere’de enflasyon: Ne Yapıldı, Ne Olacak?” başlıklı bir konuşma yapacak (19.15).

İspanya Ekonomi Bakanı Carlos Cuerpo, Madrid’deki Europa Press etkinliğinde konuşacak.

Brezilya’da IGP-DI enflasyon endeksi Haziran ayı rakamları yayımlanacak (14.00).

ABD’de Conference Board istihdam trend endeksi ve New York tüketici enflasyon beklentisi verileri açıklanacak (17.00, 18.00).

 

Kaynak: foreks.com

GÜNE BAKIŞ – Hazine ihaleleri, Almanya dış ticaret ve Sentix takip edilecek

Yorumlar kapalı.