GÜNE BAKIŞ – Enflasyon, PPK özeti, Euro Bölgesi ÜFE, ADP ve Fed tutanakları takip edilecek

featured

Piyasalar bugün yurt içinde enflasyon rakamları ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı özetini takip edecek.

Yurt dışında hizmet sektörü satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verilerinin yanı sıra, Euro Bölgesi’nde üretici fiyatları, ABD’de ADP özel sektör istihdamı ve dış ticaret ile ABD Merkez Bankası (Fed) tutanakları öne çıkıyor.

-Öne Çıkan Başlıklar-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Sığınmacılar konusunu ön yargılar, korkular temelinde değil ülkemizin, ekonomimizin gerçekleri temelinde akılcı, vicdani bir çerçevede çözüme kavuşturacağız. Bölücü terör örgütü artıklarıyla kotarılan oyunu kimin yazdığını iyi biliyoruz. Ne biz ne milletimiz ne de Suriyeli kardeşlerimiz bu sinsi tuzağa düşmeyecek” dedi.

ABD’nin eski Başkanı Donald Trump hakkındaki tarihi “sus payı” davasında, 11 Temmuz’da açıklanacak olan ceza hükmü 18 Eylül’e ertelendi.

Hollanda’da 7 ayın ardından yeni hükümetin yemin etmesi ile ülkenin yeni başbakanı eski istihbarat başkanı Dick Schoof oldu.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, ABD’de enflasyonun bu yılın başlarındaki yüksek okumaların ardından yeniden yavaşladığını söyledi ve Fed’in faiz oranlarını düşürmeden önce bu tür daha fazla kanıta ihtiyaç duyulacağını ekledi.

ECB Yönetim Konseyi üyesi ve İrlanda MB Başkanı Gabriel Makhlouf Salı günü yaptığı açıklamada, bu yıl sadece bir faiz indirimine daha razı olduğunu söyledi.

ABD’nin yerli elektrikli araç üretimini artırmak ve Çin’in tedarik zinciri hakimiyetini azaltmak için tasarlanan yeni sübvansiyonları kabul etmesinin ardından Çinli üreticiler Fas’a yatırım yapmaya başladı.

Yeni Zelanda’da ürün fiyatlarında artış son üç aydır hızlanarak devam ediyor.

Çin’in hizmet sektörü aktivitesi Haziran’da son sekiz ayın en yavaş hızında genişledi. Yeni siparişlerdeki yavaş büyümenin etkisiyle güven Haziran ayında son dört yılın en düşük seviyesine geriledi.

-Şirket Haberleri-

Alfa Solar’ın kar payı dağıtımı Genel Kurul’da onaylandı.

BigChefs, Haziran sonunda 131 olan şube sayısını 2024 yılı sonunda 144 şubeye ulaştırmayı hedefliyor.

Do&Co, pay başına net 1,0875 euro kar payı dağıtacak.

Doğanlar Mobilya, Haziran ayında 11 mağaza açılışı gerçekleştirdi.

Koroplast, çok amaçlı torbası “Koroplast Trend” ürünü geliştirdi.

Orge Enerji, İstanbul Havalimanı MRO Tesisleri Hangar A-B Projesine ilişkin sözleşme imzaladı.

Papilon Savunma, sermayesini %500 artırarak 206,25 milyon TL’ye çıkaracak.

PC İletişim’in personel sayısı ilk çeyrek sonunda geçen yıla göre %13,6 azaldı.

Pera Yatırım Holding, Girişim Sermayesi Yatırım Fonu kurmak üzere Trive Portföy Yönetim ile anlaştı.

-Yurt İçi Gündem-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenen Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) zirvesine katılacak. Erdoğan, zirve sırasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşecek. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), piyasaların merakla beklediği tüketici fiyatlarının Haziran ayı rakamlarını açıklayacak. Foreks Haber tarafından düzenlenen ve 19 ekonomistin katıldığı ankette aylık beklenti %2,20, yıllık beklenti %72,61 oldu (10.00). 

Tüketici fiyatlarıyla birlikte her zaman olduğu gibi aynı aya ilişkin yurt içi üretici fiyatları da gelecek (10.00).

TBMM  Genel Kurulunda ulaştırma alanında düzenlemeler içeren Türk Sivil Havacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerine devam edilecek (14.00).

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 27 Haziran tarihli Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı özetini yayınlayacak (14.00).

Ticaret Bakanlığı Haziran ayı dış ticaret rakamlarını duyuracak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı 2 yıl vadeli altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasının doğrudan satışını yapacak.

-Yurt Dışı Gündem-

Hindistan’ın hizmet sektörü PMI rakamları takip edilecek (08.00). 

Avrupa’da global ekonomilerden hizmet sektörü PMI verileri İspanya ile başlayacak, İtalya, Fransa, Almanya, Euro Bölgesi ve İngiltere ile devam edecek (10.15, 10.45, 10.50, 10.55, 11.00, 11.30).

İsveç Merkez Bankası (Riksbank), 26 Haziran tarihli para politikası toplantısının tutanaklarını yayımlayacak (10.30).

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu Üyesi Luis de Guindos, ECB Merkez Bankacılığı Forumu 2024’te “Para Politikası Döngüleri” oturumuna başkanlık yapacak (11.00).

Bir gün önce tüketici fiyatlarının alındığı Euro Bölgesi için bu kez üretici fiyatları Mayıs ayı rakamları takip edilecek (12.00). 

ECB Yönetim Kurulu Üyesi Piero Cipollone, ECB Merkez Bankacılığı Forumu 2024’te “Kısa ve Uzun Vadede Euro Bölgesi Verimliliği” başlıklı oturuma başkanlık yapacak (12.00).

Almanya Hazinesi’nin 10 yıl vadeli çıkacağı tahvil ihalesinin sonucu duyurulacak (12.30). 

New York Fed Başkanı John Williams, Portekiz’de düzenlenen Avrupa Merkez Bankası (ECB) Merkez Bankacılığı 2024 Forumu’nda panele katılacak (13.30).

ABD’de konut piyasasında kredi başvurularını ve faizlerin yönünü gösteren MBA verileri yayımlanacak (14.00).

Challenger tarafından ABD’de Haziran ayında işten çıkarma verileri duyurulacak (14.30). 

ABD’den tarım dışı istihdam verisinin öncüsü kabul edilen ADP özel sektör istihdamı Haziran ayı rakamları gelecek (15.15). 

ABD’de haftalık işsizlik başvuruları verileri açıklanacak (15.30). 

ABD ve Kanada’nın Mayıs ayına ilişkin dış ticaret rakamları aynı saatte yayımlanacak (15.30). 

Polonya Merkez Bankası (NBP), faiz kararını açıklayacak (16.00). 

ABD’den sırasıyla takip edilecek diğer veriler, S&P Global hizmet sektörü PMI, Mayıs ayı fabrika siparişleri, ISM hizmet sektörü PMI ve ABD Enerji Bakanlığı (DoE) petrol ve petrol ürünleri stokları verileri olacak (16.45, 17.00, 17.30).

ECB Başkanı Christine Lagarde, ECB Merkez Bankacılığı 2024 forumunun kapanış konuşmasını yapacak (17.15).

ABD’de haftalık doğal gaz stokları verileri yayımlanacak (17.30).

ABD Merkez Bankası (Fed),11-12 Haziran tarihli FOMC toplantı tutanaklarını açıklayacak (21.00).

GÜNE BAKIŞ – Enflasyon, PPK özeti, Euro Bölgesi ÜFE, ADP ve Fed tutanakları takip edilecek

Yorumlar kapalı.