GÜNE BAKIŞ – EKK, güven endeksleri, KKO ve Almanya ifo takip edilecek

featured

Haftanın ilk günü yurt içinde güven endeksleri ve kapasite kullanım oranının yanı sıra, Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) sonuçları takip edilecek.

ABD ve İngiltere piyasalarının kapalı olduğu yurt dışında, Almanya’dan ifo endeksleri izlenecek.

-Öne Çıkan Başlıklar-

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) düzenlemesiyle, gayrimenkul yatırım fonları gayrimenkul projelerine yatırım yapabilecek. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, X hesabından konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede, “Proje Gayrimenkul Yatırım Fonlarının kurulmasına yönelik düzenleme yapıyoruz. Böylece kentsel dönüşümün finansmanına ve konut arzının artırılmasına katkı sağlayacağız.” dedi.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Belçika’da Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ile bir araya geldi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, ‘Üç Deniz Girişimi’ kapsamında değerlendirmelerde bulunarak, “Via Carpatia Otoyolu ile Ortadoğu’daki ticaret yolları Türkiye Üzerinden bütün Avrupa’ya bağlanacak. Türkiye olarak Via Carpatia projesinin bir parçası olmaya ve her türlü iş birliğine hazırız” dedi.

Norveç Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide, Filistin devletinin tanınmasına yönelik diplomatik belgeleri Filistin Başbakanı Muhammed Mustafa’ya teslim etti.

Pekin’in teşvik tedbirlerinin etkisini göstermeye başlaması ve Çin ürünlerine yönelik dış talebin iyileşmesiyle Çin’in sanayi şirketlerinin karı Nisan ayında yükselerek bir önceki aya göre düşüşünü tersine çevirdi.

Çin’de bu yılın ilk çeyreğinde temiz enerji alanına yapılan yatırım tutarının 100 milyar yuanı (13,8 milyar dolar) geçtiği bildirildi.

Japon kredi derecelendirme kuruluşu R&I, Çekya ve Slovakya’nın kredi notlarını teyit ederken, görünümlerini yükseltti.

Avrupa Merkez Bankası üyesi ve İtalya Merkez Bankası Başkanı Fabio Panetta, İtalyan bankalarının Rusya’daki faaliyetlerini durdurmaları gerektiğini, zira ülkede kalmanın “itibar sorunu” yarattığını söyledi.

Çin, ülkenin yarı iletken, çip, endüstrisini canlandırmak için 344 milyar yuan (47,5 milyar dolar) kayıtlı sermayeli devlet destekli yeni bir yatırım fonu kurdu.

Japonya Merkez Bankası (BoJ) Başkanı Kazuo Ueda, Boj’un enflasyon hedeflemesi çerçevesinde ihtiyatlı bir şekilde ilerleyeceğini belirterek, yıllarca süren ultra kolay para politikasının ardından Japonya için bazı zorlukların “benzersiz bir şekilde zor” olduğunu kaydetti.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Avrupa bankalarının Rusya’da faaliyet göstermelerinin giderek artan risklerle karşı karşıya olduğunu ve ABD’nin Rusya’nın savaş çabalarına yönelik işlemlere yardımcı olduğu tespit edilen bankalara yönelik ikincil yaptırımlarını güçlendirmeyi düşündüğünü söyledi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu üyesi Piero Cipollone, Haziran ayında bir faiz indirimi için doğru zaman olduğunu söyledi.

-Şirket Haberleri-

Europower Enerji ve Otomasyon Teknolojileri Sanayi Ticaret AŞ, sermayesini %200 bedelsiz artırarak 660 milyon TL’ye çıkarıyor.

Gelecek Varlık Yönetimi, Garanti BBVA’nın satışa çıkardığı tahsili gecikmiş alacak satışında bir bireysel portföyü kazandı.

Göltaş, “Döner Fırın 2 Atık Besleme Sistemi” yatırım sürecini tamamladı ve deneme yakması çalışmalarına başladı.

Manas Enerji, sermayesini tamamı nakden (bedelli) karşılanmak üzere 165,5 milyon TL’ye çıkaracak.

Onur Yüksek Teknoloji AŞ, 28 Mayıs’tan itibaren Ana Pazar’da işlem görmeye başlayacak.

Pasifik Eurasia Genel Müdürü Mehmet Altınsoy, BTK hattındaki modernizasyon ve kapasite çalışmalarının tamamlanmasıyla hattın yıllık kapasitesinin 1 milyon tondan 5 milyon tona yükseldiğini söyledi.

Pera GYO’nun ünvanı Pera Yatırım Holding AŞ olarak tescil edildi.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Horoz Lojistik Kargo Hizmetleri ve Ticaret AŞ, Yiğit Akü Malzemeleri Nakliyat Turizm İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ ile Altınkılıç Gıda ve Süt Sanayi Ticaret AŞ halka arzlarını onayladı.

Söke Un’un Ankara fabrikasının yeni kapasite raporu onaylandı.

TOFAŞ’ın Stellantis Otomotiv Pazarlama AŞ paylarını devralınmasına ilişkin Rekabet Kurulu nihai inceleme süresi uzatıldı.

Yünsa, 2023 yılı için 237 milyon TL kar payı dağıtma kararı aldı.

Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ İsrail’de yerleşik ve sermayelerinin her birine doğrudan %42,15 oranında iştirak ettiği Ezotech Electric Ltd., Solad Energy Ltd. (Solad) ve Adnit Real Estate Ltd.’deki hisselerinin satışına yönelik sözleşmesel koşulların yerine getirilmesi ve yasal izinlerin alınması kaydı ile hisse alım sözleşmelerini imzaladı.

-Yurt İçi Gündem-

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK), Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında toplanacak (10.00).

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), hizmet, perakende ticaret ve inşaat güven endekslerini yayımlayacak (10.00).

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), imalat sanayinde faaliyet gösteren işyerlerinin, mevcut fiziki kapasitelerine göre fiilen gerçekleşen kapasite kullanım oranlarına ilişkin Mayıs ayı anket sonuçlarını açıklayacak (10.00).

TCMB, imalat sanayinde faaliyet gösteren işyerlerinin üst düzey yöneticilerinin, yakın geçmiş ve mevcut durum hakkındaki değerlendirmeleri ile geleceğe yönelik beklentilerinin izlenerek, imalat sanayinin kısa dönemdeki eğilimlerini yansıtan istisadi yönelim istatistikleri ve reel kesim güven endeksi verilerini yayımlayacak (10.00).

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ihracat talep ve pazar dayanıklılık endekslerini açıklayacak (11.00).

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Yüzyılı Anayasası Sivil Anayasa Güçlü Türkiye Sempozyumu’na katılacak (12.00).

-Yurt Dışı Gündem-

ABD ve İngiltere piyasaları kapalı olacak.

Japonya’dan öncü göstergeler endeksi final rakamları gelecek (08.00).

Almanya ekonomisini en iyi yansıtan endekslerden ifo iş ortamı endeksi yayımlanacak (11.00).

Brezilya’dan FGV inşaat sektörü güven endeksi ve inşaat maliye endeksi verileri gelecek (14.00).

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Baş Ekonomisti Philip Lane, Uluslararası ve Avrupa İşleri Enstitüsü’nde enflasyon üzerine konuşacak (15.00).

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Konseyi toplanacak.

 

Kaynak: foreks.com

GÜNE BAKIŞ – EKK, güven endeksleri, KKO ve Almanya ifo takip edilecek

Yorumlar kapalı.