GÜNE BAKIŞ – ABD’den S&P-CS konut fiyatları ve CB tüketici güven endeksi takip edilecek

featured

Yurt içinde beklenen bir verinin olmadığı yeni günde, ABD’den gelecek S&P Case Shiller ulusal konut fiyatları ve Conference Board tüketici güven endeksi öne çıkıyor.

-Öne Çıkan Başlıklar-

Avrupa Birliği (AB), Belçika’nın başkenti Brüksel’de gerçekleştirilen 8. Suriye ve Bölgenin Geleceğine Destek Konferansı’nda Suriyeli mültecilere yaklaşık 2 milyar euro destek taahhüdünde bulundu. Taahhüt edilen desteğin 1 milyar eurosu Türkiye’ye ayrıldı.

Kuzey Kore, yörüngeye keşif uydusu fırlatma denemesinin taşıyıcı roketin havada infilak etmesi nedeniyle başarısızlıkla sonuçlandığını açıkladı.

Cezayir, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nden İsrail’in Refah’taki bir çadır kampa düzenlediği ve en az 45 kişinin ölümüne neden olan saldırı ile ilgili acil bir toplantı talep etti.

Avrupa Birliği (AB), Rus muhalif politikacı Alexei Navalny’nin şubat ayında Rusya’da bir cezaevinde ölümü ile ilgili olarak Rusya’da cezaevlerinden sorumlu kurum Federal Cezaevi Servisi ve aralarında 13 yargıcın da bulunduğu 19 Rus hakkında yaptırım kararı aldı.

Japonya Merkez Bankası’nın açıkladığı verilere göre Nisan ayında Japonya’da kurumsal hizmet fiyatları, şirketlerin birbirlerine uyguladıkları hizmet fiyatları, 2015 başından bu yana en hızlı artışını gösterdi.

-Şirket Haberleri-

Aksa Akrilik, tamamı iç kaynaklardan karşılanmak üzere %1.100 bedelsiz sermaye artırımı için Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvurdu.

Alarko Holding AŞ Genel Kurulu, kâr payı dağıtımına 30.05.2024 tarihinde başlanmasına karar verdi.

Alarko Holding bağlı ortaklığı Alarko Tarım Sanayi ve Ticaret AŞ İpeks Jeotermal’in toplam sermayesinin %49’una tekabül edecek payının 297 milyon TL tutarında emisyon primi dahil olmak üzere toplam 298,5 milyon TL bedelle edinilmesine, karar verdi.

Arçelik-LG Klima Sanayi ve Ticaret AŞ’nin yönetimi ve faaliyetlerini düzenleyen Ortaklık Sözleşmesi 31 Aralık 2031 tarihine kadar uzatıldı.

ASCE GYO, 2023 yılı karında pay başına 0,2 TL nakit kar payı dağıtımını Genel Kurul onayına sunacak.

Borsa İstanbul, Euro Yatırım Holding’in uyarılmasına karar verdi.

CVK Maden, kamuoyunda TV Tower Projesi olarak bilinen polimetalik maden sahasının sahibi Orta Truva Madencilik San. ve Tic. AŞ’nin hisselerinin %100’ünün satın alınmasına ilişkin ABD ve Kanadalı ortakları ile ön görüşmelere başladı.

Ege Endüstri, yeni fabrika yatırımına ilişkin Aralık 2024 tarihine kadar ürün satışı öncesi gerekli yasal izin süreçlerini tamamlamayı hedefliyor.

Egepol Internetional Hastanesi Joint Commission International (JCI) sertifikasyonu aldı.

Eminiş Ambalaj payında 1 ay süreyle “Depo Şartı” tedbiri uygulanacak.

IC Enterra Yenilenebilir Enerji (ENTRA), İtalyan Eterna Green S.r.l.’in yüzde 100 hissesini devraldı.

Kocaer Çelik’in net dönem kârından dağıtılmak üzere ayrılan Birinci Nakit Temettü Tutarı olan 200 milyon TL tutarın ortaklara dağıtılması ve nakit kâr payı dağıtımının 3 Temmuz 2024 tarihine kadar yapılması Genel Kurul’da kabul edildi.

Özyaşar Tel ve Galvanizleme Sanayi AŞ payları 29 Mayıs tarihinden itibaren Ana Pazar’da işlem görmeye başlayacak.

Turkcell Genel Müdürü Ali Taha Koç, 2024 yılının ilk çeyrek döneminde net karlarının 2,6 milyar TL olduğunu söyledi. Şirket, 2024 yılı beklentilerini yukarı yönlü güncelledi.

Turkcell, Artel Bilişim Servisleri AŞ ünvanlı bir şirket kurulmasına karar verdi.

Turkcell Yönetim Kurulu, 8 milyar TL nominal tutarı aşmayacak şekilde, borçlanma aracı ihraç edilmesine karar verdi.

-Yurt İçi Gündem-

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye-Tacikistan Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) Toplantısı’na katılacak (11.30).

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Kamboçya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Uluslararası İş birliği Bakanı Sok Chenda Sophea ile ortak basın toplantısı düzenleyecek (13.00).

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sayıştay’ın 162. Kuruluş Yıldönümü münasebetiyle düzenlenen programa katılacak (14.00).

TBMM Genel Kurulunda, Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Kanun Teklifinin görüşmelerine başlanacak (15.00).

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanacak (16.00). 

-Yurt Dışı Gündem-

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel, 2024 Japonya Merkez Bankası (BoJ) – Para ve Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü Konferansı’nda “Geleneksel ve Geleneksel Olmayan Politika Araçlarının Etkileri” konulu panele katılacak (07.55).

Japonya Merkez Bankası (BoJ) tarafından hesaplanan çekirdek enflasyon verisi duyurulacak (08.00). 

Almanya’dan Nisan ayına ilişkin toptan fiyat endeksi verileri gelecek (09.00).

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Konseyi (Savunma) toplanacak. 

Brezilya’dan önce FGV sanayi sektörü güven endeksi, ardından Nisan ayına ilişkin üretici fiyatları ve Mayıs ayının ilk 15 günü için enflasyon rakamları takip edilecek (14.00, 15.00).

Kanada’nın Nisan ayı üretici ve hammadde fiyatları yayımlanacak (15.30).

ABD’den Mart ayına ilişkin iki konut verisi aynı saatte ekranlara düşecek; FHFA konut fiyat endeksi ve S&P Case Shiller ulusal konut fiyatları verileri yayımlanacak (16.00). 

ABD’den takip edilecek diğer iki endeks Conference Board tüketici güven endeksi ve Dallas Fed Teksas imalat aktivite endeksi olacak (17.00), 17.30).

ABD’de enerji sektörünün en büyük ticari birliği olan Amerikan Petrol Enstitüsü (API) petrol ve petrol ürünleri stokları verileri açıklanacak (23.30). 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Meseberg’deki Fransız-Alman Bakanlar Konseyi’ne katılacak.

 

Kaynak: foreks.com

GÜNE BAKIŞ – ABD’den S&P-CS konut fiyatları ve CB tüketici güven endeksi takip edilecek

Yorumlar kapalı.