Fed yetkililerinden faiz mesajları

featured

New York Fed Başkanı John Williams ve Dallas Fed Başkanı Lorie Logan faiz indirimi ve enflasyondaki gidişata yönelik mesajlar verdi.

Williams: Fed henüz faiz oranlarını değiştirme baskısıyla karşı karşıya değil

New York Fed Başkanı John Williams, Fed’in henüz faiz oranlarını değiştirme baskısıyla karşı karşıya olmadığını savundu.

New York Ekonomi Kulübü’nde konuşan Williams, mevcut para politikası seviyesinde ekonominin gücü göz önüne alındığında, Fed’in politikayı değiştirmeden önce veri toplamak için zamanı olduğunu söyledi. Williams, “çok yakın vadede” faiz oranlarını düşürmek için “herhangi bir aciliyet hissetmiyorum” dedi.

“Para politikasının mevcut duruşunun, hedeflerimize ulaşma yolunda kaydettiğimiz ilerlemeyi sürdürmek için iyi bir konumda olduğunu düşünüyorum” diye konuşanr Williams, Fed politika yapıcılarının “güçlü bir işgücü piyasasını korurken enflasyonu sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2’ye geri getirmemizi sağlayacak politika kararları alabilmemiz için verilerin bütününü izlemeye devam edeceklerini” de ifade etti.

Williams konuşmasında enflasyonun hala çok yüksek olduğunu ve yılın başındaki performansının hayal kırıklığı yarattığını söyledi. Ancak ekonominin daha iyi dengelenmesiyle yılın ikinci yarısında fiyat baskılarının daha da azalmasını beklediğini vurguladı.

Mart ayı kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksinde görülen yıllık %2,7’lik artışın ardından fiyat baskılarının bu yıl %2,5 civarına gerilemesini beklediğini ifade eden Williams, enflasyonun gelecek yıl %2’ye “daha yakın” olacağını söyledi.

Williams, istihdam piyasasının sıkı olmaya devam ettiğini ve ücret artışlarının %2 enflasyonla tutarlı olamayacak kadar yüksek olduğunu söyledi. Mevcut %3,9’luk işsizlik oranına karşın işsizliğin bu yıl %4’e yükseleceğini öngördü. Ayrıca ekonominin bu yıl %2 ila %2,5 oranında büyümesi gerektiğini söyledi.

Willams konuşmanın ardından gazetecilere verdiği demeçte,Fed’in politikayı ayarlamadan önce verileri değerlendirmek için “zamanı ve yeteneği” olduğunu ifade etti ve piyasaların merkez bankasının politika görünümünün veriler değiştikçe değiştiğini anladığını belirtti.

Fed/Logan: Faiz oranlarını düşürmeyi düşünmek için henüz çok erken

Dallas Fed Başkanı Lorie Logan, enflasyonun hala Fed’in %2’lik hedefine doğru ilerlediğine inandığını, ancak faiz oranlarını düşürmeyi düşünmek için henüz çok erken olduğunu söyledi.

Logan, “Bence %2’ye doğru gittiğimizi düşünmek için iyi nedenler var – hala bu yoldayız, belki de yılın başında birçok kişinin düşündüğünden biraz daha yavaş ve biraz daha engebeli. Ancak bu yol hakkında çok fazla belirsizlik var. Ve hazırlıklı olmamız gereken başka yollar da hayal edebiliyorum. Enflasyonla ilgili yukarı yönlü risklerden endişe duymaya devam ediyorum” dedi.

“Para politikası için belirli bir patikaya kilitlenmememiz gerçekten önemli” diye konuşan Logan, “Bence faiz indirimlerini düşünmek için henüz çok erken. Tüm seçenekleri masada tutmamızın ve esnek olmaya devam etmemizin gerçekten önemli olduğunu düşünüyorum, böylece veriler geldikçe izleyebiliriz ve finansal koşulların nasıl geliştiğini ve verilerin bütününe nasıl tepki verdiğini izleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: foreks.com

Fed yetkililerinden faiz mesajları

Yorumlar kapalı.