Faiz indirimi umutları artarken yenilenebilir enerji hisseleri toparlanıyor

featured

Düşük performans gösteren yenilenebilir enerji hisseleri, yatırımcıların sektörün görünümünü iyileştirebilecek faiz indirimlerini beklemesiyle yeniden yükselişe geçebilir. Önemli çıkışların yaşandığı bir yılın ardından, temiz enerji hisseleri düşük değerlemeler nedeniyle daha cazip hale geliyor ve hisse senedi seçicilerini bu yatırımları potansiyel kelepir olarak değerlendirmeye ikna ediyor.

Önde gelen bir yenilenebilir enerji hisse senedi fonu olan iShares Global Clean Energy ETF, geçtiğimiz yıl değerinin üçte birini kaybederek önemli bir değer düşüşü yaşarken, küresel hisse senetleri %16 oranında artış gösterdi.

Aralık ayında ABD’den gelen ve Vestas Wind’in önümüzdeki hafta sonuçlarını açıklayacağı çeyrek dönemlik rekor gelirine katkıda bulunması beklenen önemli sözleşmeler de yatırımcıların duyarlılığını artırdı. Bu ödüller, geçen yıl yaşanan bir dizi proje iptalinin ardından olumlu bir işaret olarak görülüyor.

Diğer yatırımcılar da sektörün uzun vadeli büyüme potansiyeline ve faiz oranlarının düşeceği tahminine dayanarak olumlu bir bakış açısını paylaşıyor. Bu ayın başlarında konuşan Norveç’in 1,5 trilyon dolarlık devlet fonunun CEO’su, bazı yenilenebilir değerlemelerinde bir canlanmanın şaşırtıcı olmayacağını belirtti.

LSEG verilerine göre MSCI Küresel Alternatif Endeksi şu anda 12 yıllık ortalama değerlemesine kıyasla %21 iskonto ile işlem görüyor.

Ancak piyasada belirsizlikler devam ediyor. Donald Trump’ın Kasım ayındaki ABD başkanlık seçimlerini kazanması halinde Enflasyon Azaltma Yasası’nı yürürlükten kaldırabileceği ve bunun da ABD’deki yenilenebilir enerji yatırımlarını tehlikeye atabileceği endişeleri dile getiriliyor. Ancak yatırım şirketi Jefferies, bazı Cumhuriyetçi destekçilerin IRA kredilerinin sürdürülmesinden yana olduğunu belirterek böyle bir geri dönüşün olası olmadığını düşünüyor.

Almanya’da güneş paneli üreticisi Meyer Burger, vaat edilen hükümet finansmanının gecikmesi halinde zarar eden Alman fabrikasının kapanma ihtimaliyle karşı karşıya.

Orsted ve Vestas, Siemens Energy ile birlikte Çarşamba günü sektörün sağlığı hakkında daha fazla fikir verebilecek kazanç raporlarını açıklayacak. Lipper tarafından bildirildiği üzere, Aralık ayında yenilenebilir sermaye fonları üst üste sekizinci ay çıkışlarını yaşadı ve dördüncü çeyrekte 2,5 milyar dolarlık rekor bir çıkış görüldü.

Zorluklara rağmen, yatırımcılar Guibout’un önerdiği gibi İtalya’nın Terna ve İspanya’nın Iberdrola’sını içeren şebeke operatörleri gibi daha az değişken seçenekleri değerlendirebilir. Bu düzenlenmiş işletmeler, salt yenilenebilir enerji şirketlerine kıyasla piyasa dalgalanmalarına karşı daha az hassas olma eğilimindedir.

Çoğu yatırımcı, temiz enerji hisselerinin faiz oranlarına karşı oldukça hassas olduğu konusunda hemfikirdir ve bu da onları Federal Rezerv’in para politikası üzerine bahis oynamak için stratejik bir seçenek haline getirmektedir. Faiz oranlarının düşmesiyle sektör Aralık sonundan Ocak başına kadar bir ralli yaşadı, ancak merkez bankacılarının faiz indirimi beklentilerine direnmesi bir miktar kâr alımına yol açtı.

Bank of America tarafından yapılan bir anket, ABD’de faiz indirimlerinin gerçekleşmesi halinde yenilenebilir enerji ve biyoteknolojinin öncelikli faydalanıcılar olacağını ortaya koyarken, ankete 589 milyar dolarlık varlığı yöneten fon yöneticileri katıldı.

Kaynak: İnvesting

Faiz indirimi umutları artarken yenilenebilir enerji hisseleri toparlanıyor

Yorumlar kapalı.