Emekli ve memur zammında tablo netleşiyor

featured

Milyonlarca emekli, memur ve memur emeklisinin alacağı zam Mayıs ayı enflasyon ile biraz daha netleşti. Memur ve emekliler beş aylık enflasyon farkına odaklandı. Enflasyon farkı memur ve emekli zammında belirleyici olacak. Açıklanan veriye göre işçi emeklisinin zam oranı Mayıs ayı itibarıyla en az 22,72 olarak netleşti. Memur ve memur emeklisi de yüzde 17,38 zam alacak.

Dört aylık enflasyon farkının belli olmasıyla birlikte, çalışan milyonlarca memur ve emeklinin zam tablosu da netleşmeye başladı. Yılda iki kez enflasyon farkına bağlı olarak zam alan memur ve emekliler, 2024 yılının beşinci ay enflasyon verilerinin belli olmasıyla birlikte şimdiden temmuzda alacakları zamları hesaplamaya başladı.

TÜİK verilerine göre beş aylık enflasyon 22,72 olarak gerçekleşti. Böylece emeklilerin alacağı zam dört aylık yüzde 22,72 oludu.

TÜİK verilerine göre dört aylık enflasyon 18,72 olarak gerçekleşti. Böylece emeklilerin alacağı zam dört aylık yüzde 22,72 olurken memur ve memur emeklisinin zammı da yüzde 17,38 olarak hesaplandı.

Söz konusu veriler ve öngörülere göre Haziran ayında yüzde 3’lük bir enflasyon senaryosu ile işçi zammının yüzde 26’yı biraz aşacağı tahmin edilebilir. Aynı verilerle memur için de yüzde 20 ya da az üstünde bir zam öngörmek mümkün.

Beş aylık fark ne kadar oldu?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından paylaşılan verilere göre, Mayıs ayında enflasyon aylık bazda yüzde 3,37 olarak açıklandı.

TÜİK verilerine göre enflasyon verileri Ocak ayı için yüzde 6,70, Şubat ayı için yüzde 4,53, Mart ayı için 3,16 ve Nisan ayı için 3,18 olarak gerçekleşmişti.

Mayıs ayı işçi emeklisinin alacağı zam oranı da şimdiden yüzde 22,72 olarak belirlendi.

Memur ve memur emeklisi ne kadar olacak?

Memur ve memur emeklileri toplu sözleşme zammına ek olarak enflasyon farkı alıyorlar.

Toplu sözleşme zammına göre memur ve memur emeklileri Temmuz ayında yılın 2. zammını alacak.

Memur ve memur emeklisi ilk altı için toplu sözleşme ile yüzde 15 zam almışlardı. Memurlar ilk altı ay enflasyonun yüksek çıkması halinde aldıkları zam ile enflasyondan doğan farkı alacak. Ayrıca yine toplu sözleşmeden doğan ikinci altı için yüzde 10’luk zam alacak.

Nisan sonu itibarıyla memur ve memur emeklisinin ikinci altı aya için alacağı rakam yüzde 17,38 olarak netleşmiş durumda.

Net rakam Haziran ayına ilişkin enflasyon verisiyle belli olacak.

Kaynak: Bloomberg HT

Emekli ve memur zammında tablo netleşiyor

Yorumlar kapalı.