ECB/Guindos: Eğer Fransa’da yeni hükümet mali kurallara uymaz ise piyasalar üzülür

featured

ECB Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, Fransa’da parlamento seçimi sonrası oluşacak yeni hükümetin Avrupa Merkez Bankası’nın yeni mali kurallarına uymaması halinde Fransız piyasalarının “üzüleceğini” söyledi.

De Guindos CNBC’yeverdiği demeçte geçen ay Fransız tahvil piyasasında yaşanan hareketlerin ECB’nin müdahalesini gerektirecek bir endişe kaynağı olmadığını söyledi.

“Şu ana kadar gördüğümüz, Fransız piyasalarının evriminin oldukça düzenli olduğudur” diye konuşan Guindos, “Spreadlerde bir miktar genişleme gördük, ancak durum bu açıdan kontrol altında” dedi.

De Guindos’un mesajı, iki hafta önce Haziran ayındaki Fransız tahvil satışının “düzensiz” olmadığını söyleyen ECB Baş Ekonomisti Philip Lane’in mesajını yineledi.

De Guindos dün yaptığı açıklamada da, “Bence bu para politikasıyla ilgili değil, maliye politikasıyla ilgili. Piyasaların sadece Fransa için değil, herhangi bir hükümet için üzülmesinin nedeni… maliye politikasının [ECB’nin] yeni mali çerçevesine uyum sağlamamasıdır. Dolayısıyla buradaki kilit faktörün, bu yılın başında üzerinde mutabık kalınan mali çerçeveye tam olarak uymak olacağını düşünüyorum” demişti

Kaynak: Foreks

ECB/Guindos: Eğer Fransa’da yeni hükümet mali kurallara uymaz ise piyasalar üzülür

Yorumlar kapalı.