EBRD, İş Bankası’na 100 milyon euro eşdeğerinde finansman sağlıyor

featured

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye İş Bankası’na, özel sektör müşterilerinin yeşil ekonomi ve imalat sektöründeki küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ’ler) dijital dönüşümü yatırımlarına kredi vermek amacıyla 100 milyon euro eşdeğerinde finansman sağlıyor.

EBRD’den yapılan açıklamaya göre, finansman, İş Bankası’nın mevcut Çeşitlendirilmiş Ödeme Hakları programı kapsamında ihraç edilen derecelendirme notuna sahip tahvillere yapılan yatırımdan oluşacak ve EBRD’nin Yeşil Ekonomi Finansman Programı II (GEFF II) ile Türkiye Dijital Dönüşüm Finansman Programı’nın katkılarını içerecek.

Açıklamada, “Proje, ülkenin özel sektörünün yeşil ve dijital gelişimine odaklanarak Türkiye’nin ikiz dönüşüm hedeflerini destekleyecek.” denildi.

Açıklamada şöyle devam edildi:

“İklim değişikliğiyle mücadele, kendisine 2053 net sıfır hedefi koyan Türkiye için önemli bir hedef olmaya devam ediyor. Bu emisyon hedefine ulaşmak için Türkiye’nin enerji, ulaştırma, inşaat ve sanayi gibi sektörlerde 2030 yılına kadar yıllık yaklaşık 10 milyar ABD doları tutarında finansmana ihtiyacı var.

Türkiye GEFF II programı, ülkedeki yeşil yatırımlara 500 milyon Avro tahsis edilen ilk çalışmanın başarısını temel alarak bu yatırım ihtiyaçlarına yanıt vermeyi amaçlıyor.

Finansmanın bir kısmı, sürdürülebilir yatırıma destek sağlamanın yanı sıra, ülkenin imalat yapan KOBİ’lerinin dijital kapasitelerini artırmalarına da olanak sağlayacak.”

EBRD’nin Mayıs ayında devreye aldığı Türkiye Dijital Dönüşüm Finansman Programı, dijital yatırım ve çözümlere finansman kaynağı sağlayarak, büyümeyi ve yenilikçiliği teşvik ederek KOBİ’lerin dijital dönüşüm yatırımlarını desteklemeyi amaçlıyor.

EBRD Finansal Kurumlar Genel Müdürü Francis Malige şunları söyledi:

Bu imzayla İş Bankası’nın 100. yılını kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu stratejik finansman, Türkiye’de sürdürülebilir kalkınma ve teknolojik inovasyon taahhüdümüz doğrultusunda, Türk imalat KOBİ’lerinin dijital olgunluğunun ilerletilmesinde ve yeşil projelere yapılan yatırımların desteklenmesinde önemli bir rol oynayacaktır.

EBRD, çoğunluğu özel sektör olmak üzere 2009’dan bu yana 442 proje ve ticari finansman limitleri aracılığıyla yaptığı 19,8 milyar EUro yatırımıyla Türkiye’nin kilit yatırımcılarından biri oldu.

Kaynak: Foreks

EBRD, İş Bankası’na 100 milyon euro eşdeğerinde finansman sağlıyor

Yorumlar kapalı.