Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: Türkiye, Özbek yatırımcıların teknoloji ve inovasyon yatırımlarını destekliyor

featured

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Teknoloji ve Ar-Ge alanında Türkiye, gelişmiş teknoparkları ve yenilikçi girişimcilik ekosistemi ile Özbek yatırımcıların teknoloji ve inovasyon yatırımlarını desteklemektedir.” dedi.

Yılmaz, TOBB İkiz Kuleler’de düzenlenen Türkiye-Özbekistan İş Forumu’na katıldı. Buradaki konuşmasında, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in yarın Türkiye’ye gerçekleştireceği ziyaret kapsamında düzenlenen forum dolayısıyla Özbek misafirleri Ankara’da ağırlamaktan mutluluk duyduğunu vurgulayan Yılmaz, Türkiye-Özbekistan ticari ilişkilerine yeni bir boyut kazandıracak forumun hayırlı olması temennisinde bulundu.

Forumda, kamu-özel işbirliği projeleri, bölgelerarası işbirliği, özelleştirme, sanayi, jeoloji, madencilik alanlarında özel oturumlar düzenleneceğini, ortak yatırımların ele alınacağını aktaran Yılmaz, böylelikle iki ülke arasındaki işbirliğinin derinleştirilmesinin hedeflendiğini bildirdi.

Yılmaz, Özbekistan ve Türkiye arasındaki kardeşlik bağının, Türkistan coğrafyasının ortak tarihine ve kültürel mirasına dayandığını belirterek, Özbekistan ve Türkiye’nin, bölgesel ve küresel meselelerde işbirliği yaparak, barış ve istikrarın korunmasına katkıda bulunduğunu ifade etti.

“5 milyar dolar ticaret hacmi hedefine ulaşmak için çalışıyoruz”

İki ülke arasındaki ticari temasların son yıllarda hızla geliştiğini ve kardeşlik temelinde yükselen işbirliğinin daha görünür hale geldiğini kaydeden Yılmaz, iki ülke Cumhurbaşkanlarının belirlediği 5 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine ulaşmak için kararlı şekilde çalıştıklarını söyledi.

Bu hedefin artık uzak olmadığını vurgulayan Yılmaz, yarın, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’in yeni hedefler açıklayabileceğini ifade etti.

Yılmaz, 26 Aralık 2023’te gerçekleştirdikleri Türkiye-Özbekistan Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 7. Dönem Toplantısı’nda ticari ve ekonomik ilişkileri derinleştirmek amacıyla imzalanan 107 maddelik eylem planının hayata geçirilmesi hususunu da titizlikle takip ettiklerini dile getirdi.

“Ülkemiz, Özbekistan’ın dış ticaretinde önde gelen aktörlerden biri haline gelmiştir”

Türkiye ve Özbekistan’ın birbirini tamamlayan nitelikte ekonomik yapıya sahip olduğunu belirten Yılmaz, şu değerlendirmelerde bulundu:

Ülkemiz, Özbekistan’ın dış ticaretinde önde gelen aktörlerden biri haline gelmiştir ve bundan memnuniyet duyuyoruz. Türkiye, Özbekistan’ın en fazla ihracat yaptığı ülkeler arasında üçüncü, ithalatında ise beşinci sıradadır. Özbekistan ile ikili ticaretimiz ise geçtiğimiz yıl 3,1 milyar doları aşmıştır. 5 yıl öncesiyle mukayese ettiğinizde 2 katına ulaşan bir rakamdan bahsediyoruz. Ama henüz hedeflerimize de ulaşabilmiş değiliz. Her yıl hedeflere daha yakın sonuçlar elde etmeyi planlıyoruz. İkili ticaret kadar önem verdiğimiz bir diğer konu da yatırımların artırılmasıdır. Özbekistan’daki doğrudan yatırımlarımız 1,5 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır. Hangi ülkede olursa olsun, üstlendikleri her projeyi en hızlı ve kaliteli şekilde tamamlayan müteahhitlerimiz, Tashkent City, Nest One, Akay City gibi projeler başta olmak üzere Özbekistan’da bugüne kadar 7,5 milyar dolar değerinde 286 proje üstlenmiştir.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: Türkiye, Özbek yatırımcıların teknoloji ve inovasyon yatırımlarını destekliyor

Yorumlar kapalı.