Boğaziçi Beton’dan (BOBET) güneş enerjisi santrali açıklaması

featured

Boğaziçi Beton Sanayi ve Ticaret A.Ş. (BOBET) yeni devreye alınan güneş enerjisi santrali hakkında KAP’a bir açıklama gönderdi.

Şirket tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na gönderilen açıklama şöyle:

Sürdürülebilirlik anlayışı çerçevesinde, enerji verimliliği başta olmak üzere ülkemize ve ekonomimize değer katmak, toplumsal yaşamı zenginleştirmek amacıyla Kayseri İli Felahiye İlçesinde yaklaşık 15.500.000 USD yatırımla kurmuş olduğumuz 18 MW gücünde Güneş Enerjisi Santrali devreye alınmıştır .

Yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edeceğimiz elektrik enerjisi ile şirketimizin artan enerji maliyetlerini karşılayabilecek ve tüketim sonrası üretilen fazla elektriğin şebekeye satışı ile şirketimizin gelirinin ve kârlılığının artmasına katkıda bulunacağız.

Yıllık enerji ihtiyacımızın yaklaşık %75‘ini karşılayacak olan santralden, yıllık yaklaşık 30 milyon kWh elektrik enerjisi üretilmesi beklenmektedir.

Santralde üretilecek elektrik miktarı 10.000 hanenin yıllık elektrik ihtiyacına eş değer olacaktır. 178.000 m² alanda yaklaşık 33.000 adet güneş panelinin kullanıldığı Güneş Enerji Santrali ile yıllık yaklaşık 14.000 ton karbondioksit (CO2) tasarrufu sağlanması ve 14 milyon ağacın CO2 Nötrleme kapasitesine denk gelecek miktarda katkı yaratması beklenmektedir. Yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılacak yatırımlarımız ile tüm dünyanın ortak sorunu haline gelen emisyonların azaltılmasına katkıda bulunacağını düşünüyoruz.

Kamuoyunun bilgilerine sunarız.

Saygılarımızla.

Boğaziçi Beton’dan (BOBET) güneş enerjisi santrali açıklaması

Yorumlar kapalı.