Bitcoin yeni satış baskısıyla 60.000 doların altını test etti

featured

Haftaya yeni satış baskısıyla başlayan Bitcoin, dün %7’yi aşan sert bir düşüş görürken 58.400 dolara kadar geriledi.

Mayıs ayı başından bu yana ilk kez 60.000 doların altını test eden Bitcoin, dünkü sert düşüşlerin ardından gelen tepki alımlarıyla günü 60.290 dolar seviyesinde tamamladı. Asya işlem saatlerinde toparlanma kısmen devam ederken Bitcoin, sabah saatlerinde 61.000 dolar seviyesinde işlem görüyordu.

Mt. Gox haberi satış baskısına neden oldu

Hafta başlangıcında 2014 yılında siber saldırı sonucu iflas eden Japon borsası Mt. Gox’ın kayyumlarının yaklaşık 9 milyar dolarlık BTC dağıtımında sona geldiğine dair çıkan haberler kripto para piyasasında yeni bir satış dalgası oluşturdu.

Mt. Gox tarafından alacaklılara ödenecek BTC’lerin kâr amacıyla satılabileceği düşüncesi piyasaya hakim olurken bu, düşüş eğilimindeki BTC’ye daha fazla satış getirdi. Diğer yandan Bitcoin’in son rekor seviyesinin ardından henüz 60.000 doların altında haftalık kapanış görmemesi ve 56.000 – 60.000 dolar bölgesinde tepki alımlarının hızlanması, bu bölgenin son destek bölgesi olabileceğine dair yorumlara neden oluyor.

Spot Bitcoin ETF’leri de haftaya satışla başladı

Spot Bitcoin ETF’lerle ilgili son raporlar, Pazartesi günü 174,5 milyon dolarlık net çıkış olduğunu gösterdi.

Kurumsal yatırımcılar, hızlı değişen piyasa koşullarına göre portföy ayarlaması yaparken son günlerde Bitcoin fiyatındaki düşüş eğilimine katkı sağlıyor. Öyle ki CoinShares raporu son iki haftada kripto para yatırım fonlarından yaklaşık 1,3 milyar dolarlık fon çıkışı olduğunu gösterdi.

Bu çıkışlar, daha çok makroekonomik koşullara bağlı olarak risk iştahındaki düşüşle bağdaştırılsa da Mt. Gox haberi gibi piyasayı olumsuz etkileyen iç dinamikler de kurumsalların satış konusunda hızlı şekilde aksiyon almasında etkili oluyor.

Kaynak: İnvesting

Bitcoin yeni satış baskısıyla 60.000 doların altını test etti

Yorumlar kapalı.