Bitcoin, risklere rağmen Temmuz ayına olumlu başladı

featured

Bitcoin, hafta sonu işlemlerinde yukarı yönlü bir ivme yakaladıktan sonra Temmuz ayına pozitif başladı.

Bitcoin, Haziran ayının son günü %3’ü bulan değer artışıyla ay kapanışını 62.772 dolardan gerçekleştirdi. Kripto para, ay kapanışında gelen alım hamlesiyle hafta boyunca dirençle karşılaştığı ortalama 61.700 dolar seviyesini kıran bir görüntü verdi. Haziran ayı geneline bakıldığında ise Bitcoin’in %7 değer kaybettiği görüldü. Temmuz ayına pozitif görünümde başlayan kripto para, sabah saatlerinde 63.200 dolar civarında bulunuyor.

Mt. Gox’ın Bitcoin dağıtımı bekleniyor

Bununla birlikte kripto paraya yönelik duyarlılığın hâlâ kararsız olduğundan bahsedilebilir. Geçtiğimiz günlerde Mt.Gox kayyumunun alacaklılara ödeme yapılacağını duyurmasının ardından BTC transferlerinin bu haftadan itibaren başlaması bekleniyor.

İflas eden kripto borsasının tasfiye sürecini yöneten yetkililerin bu haftadan başlayarak Ekim ayında kadar alacaklılara yaklaşık 9 milyar dolar değerinde Bitcoin dağıtması bekleniyor. Bazı uzmanlar ise alacaklıların Bitcoin’leri satarak piyasada satış baskısı oluşturabileceğini düşünüyor. Bu olumsuz görüşlere rağmen Bitcoin, Temmuz ayına 63.000 dolar seviyesinden başladı, ancak piyasada temkinli bir görünüm söz konusu. Diğer yandan dağıtım sürecinin Ekim ayına kadar sürmesi beklenirken geri ödemelerin büyük bir kısmının Temmuz ayında gerçekleşecek olması piyasayı tedirgin ediyor.

Bu gelişmenin haricinde geçtiğimiz yıllarda iflas başvurusunda bulunan diğer bir kripto borsası olan FTX’in de 16 milyar dolara yakın bir geri ödeme programı bulunuyor. Bu ödemelerin ise Ağustos ayında başlayabileceğine dair planlar söz konusu. Kripto varlıklarını alacak yatırımcıların nasıl hareket edeceği henüz belirsizliğini korurken genel olarak bu ödemelerin piyasayı yaz boyunca baskı altına alması beklentiler dahilinde.

Küresel ekonomideki gelişmeler de kripto gündeminde

Kripto piyasaları için diğer bir baskı unsuru ise makroekonomik görünüm kaynaklı olarak ortaya çıkabilir. Zira bu hafta Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşması takip edilecek. Ayrıca FOMC’nin Haziran toplantısı tutanakları da açıklanacak. Haftanın son iş gününde ise Tarım Dışı İstihdam verisi takip edilecek. Tüm bu gelişmeler Fed’in faiz oranlarına ilişkin bakışı açısı için ipuçları sunacak olup kripto piyasasını da yakından ilgilendiriyor.

Bu haftaki gelişmelerin eşliğinde Fed’in Eylül’de 25 baz puanlık bir indirime gidebileceğine dair kanı kuvvetlenirse bu, kripto piyasasına olumlu yansıyabilir. Aksi durumda ise Fed’in faiz politikasına yönelik olumsuz verilerin ve söylemlerin gelmesi piyasa için ek bir baskı unsuru oluşturması muhtemel gibi gözüküyor.

Kaynak: İnvesting

Bitcoin, risklere rağmen Temmuz ayına olumlu başladı

Yorumlar kapalı.