Avrupa borsaları alış ağırlıklı seyretti

featured

Avrupa borsalarında pozitif bir seyir hakim olurken, İngiltere’de yapılan sandık çıkış anketine göre, İşçi Partisi genel seçimlerde Avam Kamarası’na 410 milletvekili sokarak çoğunluğu elde etti.
Fransa’da ise Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde aşırı sağın ilk sıraya yerleşmesinin ardından alınan erken seçim kararının ikinci turu pazar günü gerçekleştirilecek.

Aşırı sağ partinin Fransa’da salt çoğunluğu sağlayamayabileceği ihtimali Avrupa borsalarında risk iştahını destekledi.

Öte yandan Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde “dezenflasyonda oldukça ilerleme kaydedildiğini” söyledi. “ECB Merkez Bankacılığı Forumu” kapsamında gerçekleştirilen panelde konuşan Lagarde, ilk çeyrekte ortaya çıkan ve devam edeceğini umdukları yavaş bir toparlanma sürecinde olduklarını ancak geleceğe dair belirsizlikler olduğunu aktardı.

Lagarde, enflasyonun doğru yönde ilerlediğini belirterek, enflasyonu düşürme sürecinin 2024’ün sonuna kadar “engebeli” olabileceğini ifade etti.

Bölge genelinde enflasyon endişesi azalmaya devam ederken, Almanya’da açıklanan enflasyon verileri de ülkede enflasyonun beklenenden daha hızlı yavaşladığını gösterdi.

Bölgede açıklanan verilere göre, Almanya’da mayısta yüzde 2,4 olan yıllık enflasyon, haziranda yüzde 2,2’ye geriledi. Böylece, Almanya’da yıllık enflasyon oranı 2022 sonbaharındaki zirvesinden bu yana 6 puandan fazla düştü.

Ülkede sanayi üretimi aylık bazda yüzde 2,5 ve yıllık bazda yüzde 6,7 azalarak beklentilerin oldukça altında kalırken, analistler, bölge genelinde yavaşlayan ekonomik aktivitenin ECB’nin politika adımlarını sıklaştırması konusunda belirleyici olabileceğini ifade etti.

Avro Bölgesi’nde ise öncü Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), haziranda yıllık bazda yüzde 2,5 oldu. Bölgede işsizlik ise mayısta yüzde 6,4 ile sabit kaldı.

Analistler, banka yetkililerinin faiz indirimlerine sıcak bakmaya devam etmelerine karşın temkinli duruşlarını koruduklarını hatırlatarak, buna karşın makroekonomik verilerden alınan soğuma sinyallerinin ECB’yi daha hızlı adım atmaya yönlendirebileceğini ifade etti.

Bu gelişmelerle İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,49, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 2,62, İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 2,53 ve Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 1,32 arttı.

Gelecek hafta pazartesi Almanya’da dış ticaret dengesi, perşembe Almanya’da enflasyon ve İngiltere’de büyüme ile sanayi üretimi,, cuma Almanya’da cari denge takip edilecek.

Avrupa borsaları alış ağırlıklı seyretti

Yorumlar kapalı.