ATO/Baran: Fahiş fiyat ve stokçuluğun tanımının, sektör temsilcilerinin de görüşü alınarak yapılması gerekir

featured

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’da yapılan düzenlemeyle fahiş fiyat ve stokçuluk cezalarının artırıldığını hatırlatarak, “Fahiş fiyat ve stokçuluğun tanımının, sektör temsilcilerinin de görüşü alınarak yapılması ve kriterlere uymayanların cezalandırılması gerekir” dedi.

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz ve Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Akça ile birlikte Ankara Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Perakendeciler Derneği’nin (Ankara PERDER), ATO’nun 7 No’lu Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Perakende Ticareti Meclis Komitesi ile birlikte düzenlediği toplantıya katıldı. ATO Duatepe Hizmet Binası’nda gerçekleşen toplantıda, 7511 sayılı Türk Ticaret Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ve Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’da yapılan düzenleme kapsamına giren konular ele alındı.

ATO Başkanı Baran, toplantıda yaptığı konuşmada, Ankara PERDER üyelerinin aynı zamanda ATO’nun da üyeleri olduğuna dikkat çekerek, sektörün sorunlarının ve çözüm önerilerinin ortaya konması açısından ortak toplantıların faydasına değindi. Enflasyonla mücadele sürecinde çok sayıda tedbirin devreye alındığını belirten Baran, enflasyonun çok sayıda ürünün satışının yapıldığı perakende sektörünü de yakından etkilediğini ifade etti. Baran, “Enflasyon ortamı perakende sektöründeki ürün fiyatlamalarını da etkiliyor. Sektör, varlığını sürdürmek, sermayesini eritmemek için, sattığı her ürünün fabrika çıkış fiyatını takip ederek, yerine koyacağı fiyattan satmak durumunda kalıyor. Ancak bazı durumlarda işletmeler, stokçu ya da fahiş fiyatçı pozisyonuna düşerek cezai müeyyideler ile karşı karşıya kalabiliyor. Bu durumu ortadan kaldırmak için önce fahiş fiyat ve stokçuluğun tanımının net biçimde yapılması gerekli. Kavramlar net anlaşılır biçimde olursa, perakendeci bu tanımlardan hareket ederek fiyatlandırmasını yapabilir. Bu noktada amaç cezalandırmak değil yol göstermek olmalıdır” diye konuştu.

Baran, perakende sektörünün rafta ürün bulundurmak için stoklu çalışmak durumunda olduğunu hatırlatarak, aynı şekilde stokçuluğun tanımının da net biçimde yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Baran, marketlerin açılış kapanış saatleri ile milli ve dini bayramlardaki çalışma günlerinin de ele alınmasının sektörün varlığını sağlıklı bir şekilde sürdürmesi açısından önemli olduğunu söyledi.

Kaynak: Foreks

ATO/Baran: Fahiş fiyat ve stokçuluğun tanımının, sektör temsilcilerinin de görüşü alınarak yapılması gerekir

Yorumlar kapalı.