Asya borsalarında Japonya hariç alış ağırlıklı bir seyir izlendi

featured

Hafta içi Asya’da da pay piyasaları Japonya hariç pozitif seyretti.

Japon yenindeki gelişmeler yatırımcıların odağında bulunmaya devam ederken, yetkililerin sözle yönlendirmeleri de yakından takip edildi.

Japonya Merkez Bankası (BoJ) Başkanı Kazuo Ueda, bankanın gelecek toplantılarda sürpriz şekilde faiz artırım kararı alabileceğini belirterek, Finans Bakanı Shunichi Suzuki hükümetin gerektiği takdirde bütün önlemleri almak için hazır olduğunu dile getirdi.

Analistler, bankanın nisandaki toplantısına ilişkin tutanaklardan hareketle bankanın gittikçe daha da şahin bir politika benimseyebileceğini aktardı.

Buna karşın, geçen hafta Japonya’da açıklanan verilere göre hane halkı harcamalarının üst üste 13. ayda da gerilediğinin altını çizen analistler, bu durumun Japon yenindeki değer kaybıyla mücadelede şahin adımlar atmaya hazırlanan bankanın politika alanını daralttığını ifade etti.

Bu gelişmelerle, dolar/yen paritesi haftayı 1,82 artışla 155,76’dan tamamladı. Analistler, iki ülke arasındaki faiz farkının iki ülke para birimi arasındaki dengelemeyi zorlaştırdığını belirtti.

Öte yandan, Çin’de, ihracat yüzde 1,5 ile beklentiler dahilinde, ithalat ise yüzde 8,4 ile öngörülerin üzerinde arttı.

Deflasyon endişesinin zaman zaman etkili olduğu Çin’de açıklanan ithalat rakamlarının ülkede harcamaların yavaş da olsa artmaya başlamış olabileceğine işaret ettiğini vurgulayan analistler, Hong Kong’da yatırımı bulunan Çinli yatırımcıların temettü gelirlerinin vergiden muaf edilebileceğine yönelik haber akışının Hang Seng endeksindeki yükselişte önemli rol oynadığını bildirdi.

Bu gelişmelerle haftalık bazda Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,02 değer kaybederken, Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 1,90, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 2,64, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 1,60 değer kazandı.

Gelecek hafta perşembe Japonya’da büyüme ve sanayi üretimi, cuma Çin’de konut fiyatları, perakende satışlar, sanayi üretimi ve işsizlik oranı verileri takip edilecek.

Asya borsalarında Japonya hariç alış ağırlıklı bir seyir izlendi

Yorumlar kapalı.