Asya borsaları karışık seyretti

featured

Asya piyasalarında ise geçen hafta karışık bir seyir izlenirken, 161,3 ile 1986’dan bu yana en yüksek seviyeyi test eden dolar/yen paritesi haftayı yüzde 0,8 artışla 160,90’dan tamamladı.

Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki, Japon yenindeki değer kaybına ilişkin olarak yaptığı açıklamada, ani ve tek taraflı hamlelere karşı dikkatli hareket etmesi nedeniyle para birimini savunmak için gerekli adımların atılacağını söyledi.

Japonya’da Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Maliye Bakan Yardımcısı Masato Kanda da Japon yenine gerekirse 24 saat destek için müdahale etmeye hazır olduklarını dile getirmişti.

Kanda, kurdaki gelişmelerin ulusal ekonomiyi olumsuz etkilediğini vurgulayarak, “Spekülatif sebeplerle kurda aşırı oynaklık olması durumunda gerekli müdahaleyi yapacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda ise BoJ’un yıl sonuna kadar 2 kez faiz artırımına gitme ihtimali öne çıkıyor.

Japonya’da açıklanan verilere göre öncü endeks 110,9 ile tahminlerin altında kaldı. Ülkede, perakende satışlar mayısta yıllık bazda yüzde 3 artışla beklentileri geride bıraktı.

Ülkede, Tokyo Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) haziranda yıllık yüzde 2,1 artışla beklentileri aşarken, sanayi üretimi de mayısta aylık yüzde 2,8 artış kaydetti.

Öte yandan Avustralya’da enflasyonun beklentileri aşması ülke merkez bankasının tekrardan faiz artırımına gidebileceğine yönelik endişeleri artırdı.

Ülkede açıklanan verilere göre Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) mayısta yıllık yüzde 4 artışla öngörüleri aştı. Beklenti enflasyonun yüzde 3,8 olacağı yönündeydi.

Avustralya Merkez Bankası Başkanı Michelle Bullock, politika faizini sabit bırakma kararı aldıkları son banka toplantısında faiz artışlarının tartışıldığına değinmişti.

Bu gelişmelerle haftalık bazda Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 2,56, Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,48 değer kazanırken, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 1,72, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 1,03 değer kaybetti.

Gelecek hafta pazartesi Çin’de imalat sanayi PMI, Japonya’da tüketici güven endeksi takip edilecek.

Asya borsaları karışık seyretti

Yorumlar kapalı.