Asya borsaları alış ağırlıklı seyretti

featured

Asya borsalarında, bu hafta pozitif seyir öne çıktı.

Hafta başında 160,24 seviyesini test ederek Haziran 1986’dan bu yana ilk kez 160’ın üzerine çıkan dolar/yen paritesi, Japonya Merkez Bankasının (BoJ) muhtemel müdahalesi ve doların önemli para birimleri karşısında değer kaybetmesinin de etkisiyle haftayı yüzde 3,1 azalışla 153,00’dan tamamladı.

Analistler, Japonya Merkez Bankasının muhtemel son müdahalesinin yaklaşık 20 milyar dolardan fazla olabileceğini dile getirdi.

Öte yandan, Çin’de açıklanan verilere göre, imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) nisanda 50,4 ile beklentilerin üzerinde gelse de önceki aya göre yavaşlamaya işaret etti. Ülkede aynı dönemde hizmet sektörü PMI 51,2 ile tahminlerin altında kalırken, bileşik PMI 51,7 oldu. Caixin imalat sanayi PMI ise 51,4 ile öngörüleri aştı.

Japonya’da açıklanan verilere göre ise martta işsizlik oranı yüzde 2,6’ya tekrar çıkarken, öncü sanayi üretimi yüzde 3,8 ile tahminlerin üzerinde artış kaydetti.

Bu gelişmelerle haftalık bazda Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,79, Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,77, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 4,67, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,52 değer kazandı.

Gelecek hafta perşembe Çin’de dış ticaret dengesi, cuma Japonya’da dış ticaret dengesi takip edilecek.

Asya borsaları alış ağırlıklı seyretti

Yorumlar kapalı.