Astor’dan (ASTOR) yeni yatırım açıklamaları

featured

Astor Enerji A.Ş. (ASTOR) devam eden ve 2025 yılında devreye alınması planlanan yatırımları hakkında KAP’a bir açıklama gönderdi.

Astor Enerji A.Ş. (ASTOR) tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na gönderilen açıklama şöyle:

23.08.2023 tarihli KAP duyurumuzda belirtilen Ankara ili Sincan ilçesinde bulunan Ankara Sanayi Odası 2. ve 3. Organize Sanayi Bölgesi ilave alanı sınırları içerisinde şirketimize tahsis edilen (228.659,76 m2) arsaya ilişkin parselasyon çalışmaları tamamlanmış, Organize Sanayi Bölgesi (OSB) tarafından yürütülen altyapı çalışmaları devam etmektedir.

Söz konusu arsa üzerinde; Anahtarlama ürünleri üretim kapasitesinin artırılmasının yanı sıra diğer yeni ürünlerin üretim altyapı kapasitesini hazırlamak için 70.000 m2 oturum alanında 100.000 m2 kapalı alana sahip üretim tesisine ilişkin fabrika inşaatının projelendirilmesi ve yapımına yönelik çalışmalar sürmektedir. 2025 yılı ilk çeyreğinde üretime geçmesi hedeflenen tesisin tamamlanması ile birlikte “Anahtarlama Ürünleri” üretim kapasitesinin %100 oranında arttırılması sağlanacağı gibi yeni ürün çeşitleri imalatı yapılabilecektir. Mevcut fabrika altyapısı tamamen transformatör üretimine ayrılacak ve transformatör üretim kapasitesinin de yapılacak kapasite artırımı yatırımları ile yine %100 oranında artırılması sağlanacaktır.

Bununla birlikte yeni tahsis edilen alan üzerinde, dağıtım ve güç transformatörleri üretimlerimizin ana girdilerinden olan bakır ve alüminyum iletken üretim tesisi yatırımı yapılması kararı alınmıştır. Yaklaşık 50 milyon USD tutarında makine, sistem ve ekipman kurulumu planlanan yatırımın 2025 yılı sonunda devreye alınması planlanmaktadır. Yatırımın tamamlanması ile yıllık yaklaşık 12.000 ton emaye ve kağıt kaplı yuvarlak ve yassı bakır ve alüminyum iletken üretiminin yanı sıra CTC (Continuously Transposed Conductors) bakır iletken üretimi gerçekleştirilecektir. Söz konusu yatırım ile girdi maliyetlerinin azaltılması, kârlılığın arttırılması ve tedarik zincirinde muhtemel aksaklıkların giderilmesi sağlanacaktır.

Yatırım aşamaları ile ilgili gelişmeler konusunda gerekli bilgilendirmeler ayrıca yapılacaktır.

Kamuoyu ve yatırımcılarımızın bilgilerine sunarız.

Saygılarımızla,

Astor’dan (ASTOR) yeni yatırım açıklamaları

Yorumlar kapalı.