Amerikalıların kredi kartı borcu rekor seviyeye ulaştı

featured

ABD’de enflasyon ve yükselen faiz oranlarının etkisiyle hane halkının üzerindeki finansal stres artarken, kredi kartı borçlarının tutarı geçen yılın son çeyreği itibarıyla rekor seviyeye yükseldi.

ABD Merkez Bankası (Fed) New York Şubesi’nin Hane halkı Borcu ve Kredi Raporu’na göre, ABD’de hane halkı borcu geçen yılın son çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 1,2 artarak 17,5 trilyon dolara ulaştı.

Ülkede hane halkı borcunda en yüksek payı konut kredileri almaya devam ederken, Amerikalıların en çok borçlandığı diğer kalemlerden biri olan kredi kartı borçlarındaki artış dikkati çekti.

Amerikalıların kredi kartı borcu, geçen yılın dördüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla 50 milyar dolar (yaklaşık yüzde 5) artarken, yıllık bazda ise 143 milyar dolarlık (yaklaşık yüzde 15) artış kaydetti.

Ülkede hane halkının kredi kartı borcu, geçen yılın son çeyreğinde 1 trilyon 129 milyar dolarla rekor seviyeye ulaştı.

Söz konusu dönemde kredi kartı temerrüt oranlarında da artış görüldü.

New York Fed Ekonomik Araştırma Danışmanı Wilbert van der Klaauw, verilere ilişkin değerlendirmesinde, kredi kartı ve taşıt kredilerinde temerrüt oranının hala Kovid-19 salgını öncesi seviyelerin üzerinde arttığını, bunun özellikle genç ve düşük gelirli haneler arasında artan finansal strese işaret ettiğini belirtti.

Kredi kartı borcu 2021’in başından bu yana yüzde 46’nın üzerinde arttı

Bankrate Kıdemli Endüstri Analisti Ted Rossman, AA muhabirine, büyük ölçüde güçlü iş gücü piyasası ve salgından kaynaklanan bastırılmış talep sayesinde tüketici harcamalarının güçlü olduğunu söyledi.

Rossman, kredi kartı borcunun 2021’in başından bu yana yüzde 46’nın üzerinde arttığını belirterek, “Son birkaç yılda kredi kartı bakiyelerini yukarı çeken en büyük faktörlerin yüksek enflasyon ve yüksek faiz oranları olduğuna inanıyorum.” dedi.

Kredi kartı sahiplerinin her ay tam ödeme yapıp yapmamalarının önemli olduğuna işaret eden Rossman, borçlarını tam ödeyen kart sahiplerinin yaklaşık yarısı için faiz oranlarının pek önemli olmadığını ancak diğer yarısının kolaylıkla pahalı bir borç döngüsü tuzağına düşebileceğini aktardı.

Rossman, kredi kartı borcu olan her 10 kişiden yaklaşık 6’sının en az bir yıldır borçlu olduğunu belirterek, uzun vadede yüzde 20’nin üzerinde faiz ödemenin önemli bir kümülatif etkisi olduğuna dikkati çekti.

Amerikalıların kredi kartı borcu rekor seviyeye ulaştı

Yorumlar kapalı.