Altın, ABD’den gelen karışık sinyallerin etkisinde

featured

Altın ABD’den gelen karışık ekonomik sinyallerin etkisiyle yükselişe geçti.

Cuma günü arka arkaya haftalık kayıp yaşayan altın fiyatları, Pazartesi günü 2 bin 291 bin dolara kadar gerilemesinin ardından kayıplarını geri aldı.

Spot altın haftanın ilk işlem gününde yüzde 0,5 artışla ons başına 2.313 dolardan işlem görüyor. Ons altın ve bankalararası Dolar/TL kuru üzerinden hesaplanan gram altın ise 2.404 TL seviyesinin üzerinde seyrediyor.

Altın, yüksek enflasyon ortamına ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz oranlarını ne zaman indireceğine ilişkin belirsizliğe rağmen bu yıl yaklaşık yüzde 12 oranında değer kazandı. Altın rekor kıran bir yükseliş gerçekleştirerek Nisan ayında art arda tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı. Bu kazanımlar, güçlü merkez bankası alımları, Asya piyasalarından gelen talep ve Ukrayna ile Orta Doğu’daki çatışmaların ortasında güvenli liman alımlarıyla bağlantılıydı.

Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee Cuma günü yaptığı açıklamada, Nisan ayındaki ek raporların ekonominin aşırı ısınmadığı konusunda kendisini rahatlattığını ve bunun da bu yıl parasal genişlemeye gidilmesi ihtimalini artırabileceğini söylemişti.

Altın yatırımcıları, bugün yurt dışında Avrupa’da hizmet sektörü ve bileşik Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerini takip edilecek.

Kaynak: Bloomberg HT

Altın, ABD’den gelen karışık sinyallerin etkisinde

Yorumlar kapalı.