Adachi: BOJ, faiz oranlarını enflasyona paralel olarak yavaş bir hızda artıracak

featured

BOJ Politika Kurulu üyesi Seiji Adachi, Japonya Merkez Bankası’nın ideal olarak faiz oranlarını enflasyondaki istikrarlı artışa paralel olarak “yavaş bir hızda” artıracağını söyledi.  

Adachi, kısa vadeli kur hareketleri tek başına bir politika değişikliğini tetiklemeyecek olsa da, aşırı yen düşüşlerinin devam etmesi ve enflasyon beklentileri üzerinde büyük bir etki yaratması halinde merkez bankasının faiz oranlarını artırabileceğini söyledi.

BOJ’un politikayı yönlendirirken sadece ekonomi ve fiyatlar üzerindeki aşağı yönlü risklere değil, yukarı yönlü risklere de bakması gerektiğini de savunan Adachi, “Faiz oranlarını zamanından önce yükseltmekten kesinlikle kaçınmalıyız. Ancak aşağı yönlü risklere çok fazla odaklanarak, enflasyonun bizi daha sonra para politikasını keskin bir şekilde sıkılaştırmaya zorlayacak şekilde hızlandığını görebiliriz. Temel enflasyon yüzde 2’ye doğru ilerlemeye devam ettiği sürece, parasal desteğin derecesini ekonomik, fiyat ve finansal gelişmeleri yansıtacak şekilde kademeli olarak ayarlamak önemlidir” dedi.

Artan ithalat maliyetleri ve ücret artışlarının devam etmesi beklentisi nedeniyle tüketici enflasyonunun bu yıl yaz aylarından sonbahar aylarına kadar yeniden hızlanacağını söyleyen Adachi, “Yen düşüşleri hızlanır ya da devam ederse, tüketici enflasyonu beklenenden daha erken toparlanabilir. Bu durum, enflasyonun kalıcı ve istikrarlı bir şekilde yüzde 2’yi aşma ihtimalinin daha yüksek olduğu bir zamanda gerçekleşirse, faiz artırımının zamanlamasını öne çekmemiz gerekebilir” dedi.

Adachi, BOJ’un Mart ayında tahvil getirilerini sıfır civarında sınırlayan bir politikayı sona erdirme kararına uygun olarak gelecekte bir süre tahvil alımını azaltacağını söyledi.

Ancak 13 Mart’taki tahvil alım azaltımının herhangi bir politika etkisi olmadığını söyleyen Adachi, Japonya’da uzun vadeli getirilerde son dönemde görülen yükselişlerin devam edip etmeyeceğini belirlemek için henüz erken olduğunu da sözlerine ekledi.

“BOJ’un tahvil alımını yakında mı azaltması yoksa daha uzun süre mi beklemesi gerektiği konusunda güçlü bir görüşüm yok,” diyen Adachi, bankanın gelecekteki azaltım hızı konusunda önceden belirlenmiş bir fikri veya takvimi olmadığını da sözlerine ekledi.

Kaynak: Foreks

Adachi: BOJ, faiz oranlarını enflasyona paralel olarak yavaş bir hızda artıracak

Yorumlar kapalı.